25 år uten Benjamin

– Vi glemmer ikke Benjamin, sier Oslo-ordfører. I dag er det 25 år siden drapet som rystet Norge. 

Ungdommer i sorg ved et minnessted med tente lys og blomster på Holmlia i Oslo
STOR SORG: Dagen etter Benjamin ble drept samlet venner og klassekamerater seg for å sørge.
Publisert

– Benjamin Hermansen var en vanlig gutt fra Holmlia. Han ble drept fordi huden hans var mørkere enn min. Tenk på det. Å bli drept for å være den du er. 

Det sa Anne Lindboe på rådhuset. Hun er ordfører i Oslo. 

Hun snakket på minnemarkeringen for Benjamin Hermansen mandag. Da var det 25 år siden Benjamin ble drept i et rasistisk angrep. 

800 elever på ungdomsskolen var på marketingen. De er på samme alder som Benjamin var da han ble drept. Kronprinsparet var også til stede. 

I dag ville Benjamin vært 40 år gammel. Han ble bare 15. 

Nynazistisk angrep

I 2001 ble Benjamin drept på Holmlia i Oslo. Han hadde gått ut for å gi tilbake et mobildeksel til en venn. Men Benjamin kom aldri hjem igjen. 

To unge menn og en kvinne fulgte etter Benjamin og en kompis, og truet dem. Kompisen kom seg unna. Benjamin ble lagt i bakken. Han ble så knivstukket flere ganger og døde.

De drepte Benjamin fordi han var mørk i huden. 

De to mennene ble dømt for drapet. Kvinnen ble dømt for å ha medvirket og skadet ham. Alle tre var del av et nynazistisk miljø i Oslo. 

Drapet rystet mange. 1. februar 2001 gikk 40 000 folk i fakkeltog til minne om Benjamin. I hele landet ble det holdt markeringer mot rasisme. 

I høst fikk saken ny oppmerksomhet. Det er på grunn av NRK sin serie «Etter Benjamin». Serien viser både livet til den unge gutten før, og virkningene etter at Benjamin ble drept. 

Skjedde på nytt

På Holmlia står en byste av Herman. Den skal minne Oslo på å ikke glemme ham eller kampen mot rasisme. 

– På bysten står ordene «glem ikke». Det er et viktig budskap. Vi skal ikke glemme og vi skal fortsette å markere. Kampen mot rasisme og hatkriminalitet er fortsatt ikke vunnet. 

Det sier Masud Gharahkhani til NTB. Han er stortingspresident. Sammen med flere andre politikere la han ned blomster ved minnemerket tidlig mandag morgen. 

– For hele Norge førte drapet til at vi ble bevisste om hvor dødelig farlig intoleranse er. I fjor skjedde det igjen. Det sier Lindboe videre i talen.

I august ble Tamima drept da hun hadde nattevakt hos barnevernet. Det var en ung mann som bodde der som drepte henne. 

Også Tamima ble drept på grunn av fargen på huden hennes. 

– Vi glemmer ikke Benjamin. Vi glemmer ikke Tamima, avslutter Lindboe. 

Kilder: NTB, NRK og SNL