Tusenvis venter på studentbolig:

Bekymret for de lange køene

Rekordmange studenter har fått et sted å bo i 2026. Likevel står fortsatt tusenvis i kø uten hjem.

UTEN HJEM: Tusenvis av studenter venter i kø for studentbolig.
Publisert

Over 6 000 studenter står fortsatt i kø for studentbolig i september. Det er over 600 flere enn på samme tid i fjor. Dette viser tall fra Samskipnadsrådet.

Dette skjer selv om rekordmange studenter fikk bolig i år. 

Samskipnadene har tildelt over 20 000 boliger siden mai. Det er 684 flere enn i 2025. Bare de siste to ukene har 1 000 nye studenter fått et sted å bo.

Flere bygde boliger

Flere studentboliger har også blitt bygd. Nå har litt over 16 prosent av studentene en studentbolig. Dette viser tall fra Database for høyere utdanning.

– Studentboliger har vært og er en viktig prioritering for denne regjeringen. Det sier Sigrun Aasland. Hun er forsknings- og høyere utdanningsminister.

Hun sier at det er viktig å bygge flere boliger. Dette kan hjelpe studentene med deres økonomi. 

Bekymret for køene

Eva Franko Aas er leder i Norsk studentorganisasjon (NSO). Hun er bekymret for de lange køene. 

Det er også få boliger å leie på det åpne markedet. Mange er svært lei og fortvilt, ifølge Aas.

Mange som venter på bolig, vil ha en bestemt bolig, sier Samskipnadsrådet.

De ber dem som står uten et sted å bo, om å ta kontakt med samskipnaden der de bor. Der kan de få råd og hjelp.

Kilde: samskipnader.no og Samskipnadsrådet.