Dagen vi aldri glemmer

Dette skjedde 22. juli 2011, en av de mørkeste dagene i norsk historie.

ET HAV: Blomsterhavet foran Oslo domkirke vokste og vokste i dagene som fulgte 22. juli.
Publisert

Et høyt smell midt i Oslo sentrum fyller gatene med støv og glasskår fra knuste vinduer. Usikkerhet og frykt sprer seg blant de som befinner seg i Oslo.

Snart sprer frykten seg også i resten av landet.

Hva er det som er i ferd med å skje?

En julidag når de fleste har ferie, skal snart bli husket for alt annet enn sommer og sol. 

Klokka 15.25 den 22. juli sprenger en bilbombe i Oslos regjeringskvartal. Åtte personer som er i nærheten av bomben, dør. De blir borte rett foran øynene på oss.

Det neste som skjer denne dagen har ingen av oss sett komme, selv ikke i våre verste mareritt.

En massaker på Utøya

For det er ikke bare regjeringen terroristen vil skade. Han vil skade de som representerer fremtiden. Uskyldige ungdommer.

Terroristens andre mål er AUFs sommerleir på Utøya i Tyrifjorden. Over 500 personer er samlet på øya, mange er under 18 år. På dette tidspunktet aner de ingenting om det ufattelige de har i vente.

Etter 22. juli er 69 av dem ikke lenger blant oss.

Skyter alle han ser

To timer etter bomben i Oslo, kommer terroristen til Utøya. Det hele minner om et mareritt. Det mest omfattende høyreekstreme angrepet i Vesten er i ferd med å bli en realitet.

Bare fire minutter etter at han går i land på øya, har han skutt en person. Terroristen skyter ungdommer som løper, ungdommer som gjemmer seg eller svømmer bort fra øya.

– Han var kald. Han gikk over dem som lå på bakken og skjøt dem i ryggen. Han skjøt alle to ganger, for å forsikre seg om at de var døde.

Det sa Torbjørn Vereide til Klar Tale i 2011. Han er en av de som overlevde terrorangrepet.

Etter bare 20 minutter hadde politiet fått 28 nødsamtaler fra øya. 

Noen gjemmer seg, andre legger på svøm, inkludert Torbjørn. Ingen vet hvor mange som er drept eller såret, eller hvem terroristen er. Kan han ramme enda flere? Kan han samarbeide med andre? 

Pågrepet av politiet

Før terroristen blir pågrepet har han selv ringt politiet to ganger for å overgi seg. Men det er mye som går galt for politiet denne dagen. Politets beredskapstropp må få hjelp av privatpersoner for å komme seg til øya. Båten deres er lastet for tungt og tar inn vann.

Politiet i Norge var ikke forberedt på et terrorangrep. Terroristen kunne vært stoppet før. Det viser gjennomganger gjort etter hendelsen. 

Terroristen blir til slutt pågrepet, litt over tre timer etter at bomben smalt i Oslo. 

Landet vårt er blitt 77 personer fattigere. Folk har mistet sønner, døtre, søsken, fedre og mødre.

Sorgen ligger tungt over landet. 22. juli er blitt datoen vi aldri glemmer.