Norge

Det er eggkrise i flere land

Egg har blitt ekstremt mye dyrere mange steder. Men egg til frokosten i påsken står ikke i fare, mener bransjen.

Bildet viser kartonger med egg i en butikk i USA. Amerikanske forbrukere har måttet venne seg til at egg er en luksusvare. Her fra en butikk i Chicago. Foto.
ØKONOMI: Amerikanske forbrukere har måttet venne seg til at egg er en luksusvare. Her fra en butikk i Chicago.
Publisert Sist oppdatert

Egg har blitt ekstremt mye dyrere i flere vestlige land. Fugle-influensa får skylda. Og at det er dyrere å produsere egg. Det samme kommer ikke til å skje i Norge, mener bransjen.

Det kostet 1,79 dollar for tolv store egg i USA. Det er litt over 18 norske kroner. Det viser tall fra desember 2021. Et år senere koster det i gjennomsnitt over 43 norske kroner. Det viser statistikk fra banken St. Louis Fed.

Prisene er ofte høyere lokalt. Og det er store svingninger i prisen.

For å lese saken må du være abonnent

Get instant access to all content

3 måneder

215,-

KJØP

6 måneder

395,-

KJØP

12 måneder

738,-

KJØP