Dette vil LO-lederen jobbe for
– Jeg har tre hovedoppgaver foran meg, sier Kine Asper Vistnes.

Kine Asper Vistnes er ny leder i Landsorganisasjonen (LO). Hun ble enstemmig valgt av LO-kongressen torsdag.
– Tusen, tusen takk for tilliten. I morgen skal vi vedta mye god politikk for framtiden til arbeidsfolk, sa Vistnes etter valget.
Vistnes kommer fra Fellesforbundet. Der har hun vært nestleder siden 2022. Hun har også jobbet på kabelfabrikken Nexans. Der var hun også tillitsvalgt.
Tre hovedoppgaver
Vistnes gleder seg til å komme i gang med sin nye jobb. Det sier hun til NTB. Det er særlig tre oppgaver hun vil fokusere på framover.
- Hun vil jobbe for rødgrønn seier i valget til høsten.
- Hun vil få nye yrkesgrupper inn i LO og nå de unge.
- Hun vil styrke trepartssamarbeidet.
Ønsker å være samlende
Vistnes ønsker å være en samlende leder.
– Det handler om at du kan se folk, lytte til folk og ha gode prosesser, sier hun.
Hun sa tidligere i uka at hun vil «gruse høyresida».
– Det er helt naturlig for oss at vi står på i valgkampen for politikere som deler våre verdier og vil kjempe for våre politiske saker. Vi er ikke et politisk parti, men vi har sterke politiske meninger og interesser, sier Vistnes.
Vistnes vil samle venstresiden. Hun håper det skal gi mindre forskjeller i samfunnet og styrke LO.
Vil nå de unge
Den nye lederen beskriver LO som stor og sterk.
– Men vi trenger å bli enda mer attraktive for flere yrkesgrupper. Og ikke minst for unge medlemmer, sier Vistnes.
Partier på høyresiden var vinnerne i forrige skolevalg. Vistnes håper at LO skal nå flere unge. Hun vil vite hva de unge er opptatt av.
– Jeg har jo god erfaring tilbake fra Fellesforbundet. Der lyktes vi med å nå ut til ungdom og organiserte masse dyktige og unge tillitsvalgte. Den erfaringen vil jeg ta med meg videre, sier hun.
Sterkere samarbeid
LO jobber for folk i arbeid. Næringslivets hovedorganisasjon (NHO) jobber for arbeidsgivere. De to organisasjonene samarbeider med staten om spørsmål i arbeidslivet. Dette kalles trepartssamarbeidet.
Vistnes vil jobbe for å styrke dette samarbeidet.
– Kul dame
Peggy Hessen Følsvik har ledet LO siden mars 2021. Vistnes takker Følsvik for innsatsen.
– Nå skal vi bygge videre på det gode arbeidet som er gjort, sier Vistnes.
Følsvik er sikker på at Vistnes kommer til å gjøre en god jobb.
– Kine er en kul dame, så dette kommer hun til å håndtere veldig fint, sier Følsvik.
– Og så må hun ta seg tid til å puste med magen og både bli kjent og finne seg til rette i LO.