Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenBruken av kunstig intelligens øker raskt i Norge. I fjor brukte litt over halvparten KI, nå er tallet 69 prosent.
Kunstig intelligens (KI) har fått en viktig plass både i hverdagen vår og på jobb. 7 av 10 nordmenn mellom 16 og 79 år bruker nå KI. Dette viser en ny undersøkelse fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Blant unge er tallet enda høyere. Hele 9 av 10 sier at de bruker KI i hverdagen.
Litt over halvparten brukte KI i 2025. I år har dette tallet økt til 69 prosent.
– Den norske befolkningens bruk av KI var høyest i Europa i 2025, sier Erik Fjærli. Han er seksjonsleder i SSB.
Fjærli bekrefter at den sterke økningen fortsetter også i år.
Menn har tidligere brukt KI mye mer enn kvinner. Nå er denne forskjellen mindre. 71 prosent menn og 66 prosent av kvinner bruker slike verktøy.
Både unge og eldre bruker mer KI enn før. Et flertall i alle aldersgrupper under 65 år bruker KI aktivt, sier Fjærli.
Bruken har økt mest blant folk mellom 75 og 79 år.
Men de unge er de mest aktive brukerne. 9 av 10 mellom 16 og 24 år sier at de har brukt KI i 2026.
Stadig flere bruker KI på jobb i Norge. Bruken går enda raskere enn før. I 2026 sier nesten fem av ti bedrifter med minst ti ansatte at de bruker KI. I 2025 var det tre av ti.
– Veksttakten har doblet seg det siste året, sier Fjærlig.
Dette viser også tallene:
9 av 10 bedrifter innen informasjon og kommunikasjon bruker KI.
Bare 3 av 10 bedrifter innen transport og lagring bruker KI.
Store bedrifter (over 100 ansatte): 8 av 10 bruker KI.
Små bedrifter (10-19 ansatte): 4 av 10 bruker KI.
Fjærli mener dette kan skyldes at store bedrifter har mer penger. De har også bedre kunnskap til å ta i bruk verktøyene.
Tidligere ble KI brukt mest til økonomi og regnskap. I dag bruker bedriftene KI til:
Kontorarbeid og administrasjon
Styring av bedriften
Salg og markedsføring
Kilde: Statistisk sentralbyrå (SSB).