Norge

Færre har søkt plass på høyere utdanning enn i fjor

134.954 personer har søkt om plass på høgskole, fagskole eller universitet i år. Det er 19.000 færre enn i fjor.

Bildet er av en ung mann som sitter ved en pult på en lesesal. Han har på caps og sitter med en datamaskin. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
FÆRRE: Det er færre som har søkt på høyere utdanning i 2022 enn i 2021.
Publisert Sist oppdatert

– Søkertallene for i år viser at vi er på vei tilbake til det som er vanlig. Vi ser at mange søker seg til utdanninger som vil gi dem gode sjanser for jobb når de er ferdig med studiene. Det sier kunnskapsminister Ola Borten Moe.

De tre studiene som er mest populære er innen økonomi og jus. 2.000 førstegangs-søkere har mest lyst på en plass ved Norges handels-høyskole (NHH) i Bergen. Der er det 500 plasser.

Samme fag er på både plass nummer to og tre på lista. Nest flest vil studere rettsvitenskap ved Universitetet i Oslo. Tredje flest vil gjøre det samme, men i Bergen.

Aldri før har det vært så mange plasser å søke om. Det er nesten 75.000 plasser på ulike universiteter, høgskoler og fagskoler. Disse er delt utover 17.000 ulike studier.

Det er langt flere som har søkt om plass på studier som bare skjer på nett. Det er 34 prosent flere som helst vil det i år. Fra høsten er det ni nye nettstudier, og disse har til sammen plass til 535 studenter.

Over 12.000 søkere har søkt om plass til høyere yrkesfaglig utdanning. Mer enn halvparten har søkt om en plass innen teknologiske fag.

– Fagskolene er gode på å tilby utdanninger som lar seg kombinere med jobb. Og som er etterspurt i arbeidslivet, sier Borten Moe.

De som har søkt om plass kan fortsatte endre rekkefølgen på hva de har mest lyst til. Det kan de gjøre helt til 1. juli.

De som har søkt på plass ved en fagskole skal få svar på søknaden 20. mai. De får frist til å svare 27. mai. For de som har søkt høgskole eller universitet er det klart 20. juli. De må svare innen 24. juli.

For de som får nei på alle søknadene, er det mulig å søke på de tomme plassene fra rundt 29. juli.