Folkehøgskoler frykter at de må stenge dørene
Regjeringen vil spare penger. Det kan gå hardt ut over folkehøgskoler, mener Folkehøgskolerådet.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Regjeringen jobber i disse dager med neste års statsbudsjett. For to uker siden la de fram sitt forslag til hvordan Norge skal bruke penger.
Et av forslagene er å kutte i stipend til elever på folkehøgskoler. Det skal spare staten for rundt 100 millioner kroner.
I dag kan 40 prosent av studielånet ditt gjøres om til stipend. Det er hvis du fullfører et år på folkehøgskole. Regjeringen foreslår at kun 15 prosent av lånet skal gjøres til stipend.
Forslaget har fått mange til å reagere. Rundt 30 000 personer har signert en protest.
– Det er mange som føler seg tråkket på, sier Anne Tingelstad Wøien til avisa Klassekampen. Hun er daglig leder i Folkehøgskolerådet.
Frykter færre elever
De frykter at kutt i stipend vil føre til færre elever. Dermed kan flere skoler kan bli nødt til å legge ned, sier Wøien.
Halvard Aase er rektor på Solborg folkehøgskole. Han er også kritisk til forslaget.
– Å kutte i støtten til folkehøgskoler, er å kutte i et stykke av Norge. Det sier Aase til avisa Vårt Land.
Folkehøgskoler skal være et møte mellom mennesker, sier han.
– Ikke et skille mellom dem som har råd og dem som ikke har det.
Dette mener også Folkehøgskolerådet.
– Folkehøgskolene må være et sted der ungdom fra alle samfunnslag kan møtes. Det skriver rådet i en pressemelding.
Tror skolene overlever
Kari Nessa Nordtun skjønner at folk er skuffet. Hun er kunnskapsminister. Samtidig forsvarer hun forslaget.
Ordningen med at 15 prosent av lånet blir stipend, gjelder også for studier på ett år på universiteter og høgskoler, sier hun.
– Vi sammenligner de som går på folkehøgskoler med de som studerer på høgskoler og universitet. Det sier Nordtun til kanalen NRK.
Hun tror ikke at endringen vil føre til færre elever.
– Jeg opplever at folkehøgskoler har ekstremt gode tilbud. Og at mange unge ønsker dette. Vi har en stolt tradisjon knytta til folkehøgskoler. Jeg tror norske elever kommer til å søke seg dit, sier hun.