Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenTorsdag blir det svært vått på Vestlandet. I nord blir det sterk vind og høye bølger. Men til helgen kan mange glede seg til sol og fint høstvær.
Til helgen blir det klart og fint høstvær i både øst og vest.
Vestlendingene kan se fram til sol, lite vind og rundt 12 grader i helgen. Men før det kommer enda mer regn.
Deler av Vestland kan få mellom 60 og 80 millimeter regn på bare 12 timer torsdag.
– Det blir en veldig våt dag på Vestlandet torsdag. Så gir det seg gradvis på fredag. Det sier meteorolog Charalampos Sarchosidis til NTB.
Det er sendt ut farevarsel for mye regn. Det er også fare for jordskred og flomskred.
Til helgen kommer et høytrykk fra England. Det gir sol og fint vær i både øst og vest.
– Det tenker jeg nok vestlendingene blir glade for. De har ikke hatt så mye fint vær å skryte av det siste året, sier Sarchosidis.
I Øst-Norge blir det regn fredag. Men det kommer langt mindre regn enn på Vestlandet. Utover lørdagen kommer sola fram igjen.
– Det blir en veldig fin helg. Man kan få noen fine dager utendørs, sier meteorologen.
I Trøndelag blir det også mulig å være ute. Men det kan være lurt å ta med paraply.
Lenger nord blir været verre.
– Nord-Norge får det verste gjennom de neste dagene. Det blir sterk vind og nedbør, sier Sarchosidis.
I Troms og Finnmark kan nedbøren komme som sludd. Øst i Finnmark kan det bli noe sol.
Det blir ekstra mye vind i Lofoten. Bølgene kan bli opp mot ti meter høye nær land.
Det blir også mye vind fra Bergen og helt nord til Finnmark.
– Det blir uvanlig høye bølger i Nordland. Det skal man være forsiktig med og helst holde seg unna, sier meteorologen.