Verden
Frykter det var flere passasjerer
Dykkere leter etter 20 savnede personer på cruiseskipet ved Italia. Myndighetene frykter at det kan ha vært flere passasjerer om bord.
I helgen fant dykkere to døde kvinner på cruiseskipet Costa Concordia. Skipet gikk på grunn ved Italia fredag 13. januar. Den ene kvinnen ble funnet i den delen av skipet som ligger under vann. Hun hadde redningsvest på seg. 13 mennesker er så langt funnet døde. 20 personer er savnet, skriver nyhetsbyrået NTB.
Men det kan ha vært flere personer om bord enn det listene viser. Det frykter italienske myndigheter. Blant annet sier familien til en ungarsk kvinne at hun ringte dem fra cruiseskipet. Men kvinnen står ikke på listene over passasjerer.
– Passasjerer kan ha blitt invitert om bord i siste øyeblikk av noen fra mannskapet, sier Franco Gabrielli. Han leder rednings-mannskapene fra sivil-forsvaret.
LES MER HER: Kjempet for passasjerene
Manrico Giamedroni hadde ansvaret for papirer på Costa Concordia. Han sier til nyhetsbyrået ANSA at det umulig kan ha vært folk om bord som ikke var registrert.
Det skal ha vært 4.229 mennesker på skipet, ifølge listene.
LES MER HER: Hetser kapteinen
I helgen hentet dykkere ut en disk fra en datamaskin på skipet. Granskere håper at den viser opptak fra kameraer om bord. Blant annet kan det være opptak fra rommet der kapteinen jobbet.
Skipets kaptein Francesco Schettino er pågrepet. Han kan bli tiltalt for uaktsomt drap. Han sitter nå i husarrest.
LES MER HER: – Kapteinen gjorde feil
Flere har ment at kapteinen forlot skipet før alle passasjerer var reddet. De mente han gjorde det med vilje. I helgen viste nye lydopptak at Schettino sa at han skulle bli på skipet. Schettino hevder at han falt ned i en livbåt da han skulle hjelpe til. Han klarte så ikke å komme seg om bord igjen, har han forklart.
LES MER HER: Frykter olje-katastrofe