Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenHistorisk:
Fredag åpnet kong Haakon Stortinget for første gang som konge. Det er den eneste dagen i året når alle med makt i Norge samles i samme rom.
Fredag klokka 13.00 åpnet kong Haakon Stortinget. Det er første gang han gjøre det som konge. Dagen kalles Stortingets høytidelige åpning.
Det er den eneste dagen hvor alle de med makt i Norge samles. Det er Stortinget selv, regjeringen og dommere fra Høyesterett. Det er disse tre som har makten i Norge.
Det er viktig å vise de ulike rollene og hvordan makten er delt. De høytidelige ritualene skal minne politikerne på at jobben de gjør for folket er viktig, sier Kyrre Grimstad. Han er Stortingets direktør.
Kongen kommer som regel til Stortinget bare én dag i året. Det skjer i begynnelsen av oktober. Hans oppgave er å åpne et nytt arbeidsår for politikerne.
Under åpningen leste kongen «trontalen». Talen forteller om tilstanden til Norge og hva regjeringen vil gjøre det neste året.
– Norge skal være et trygt land med muligheter for alle, begynte kong Haakon talen.
Talen er skrevet av regjeringen. Jonas Gahr Støre ga den til kongen under seremonien. Han er Norges statsminister.
Sju politikere fra Stortinget følger kongen hele tiden mens han er der. Dette kalles en deputasjon.
– Dette er en tradisjon som går tilbake til 1814. Deputasjonen skulle passe på at kongen ikke blandet seg i jobben til Stortinget, sier Grimstad.
Det er også en streng regel i Grunnloven. Politikere har ikke lov til å snakke om politikk eller diskutere mens kongen er der.
Kongen kan ikke være i publikum på Stortinget under møter og debatter. Han er den eneste personen i verden som ikke har lov til det.
Reglene og ritualene for denne dagen er gamle. De er nesten like som i 1906. Da åpnet kong Haakon den sjuende sitt første storting.
Nå er det kong Haakon den åttende som åpnet det 171. storting. Han har gjort det én gang før i 2020. Grunnen var ar kong Harald var syk.
Denne dagen har en festlig stemning. Kongen kjørte fra Slottet til Stortinget. Kronprinsesse Ingrid Alexandra var med faren. Dronning Mette-Marit kunne ikke komme.
Dronningen er for syk til å delta. Det skriver Slottet til NRK fredag morgen. Det skal skyldes problemer med luftveiene. Hun driver fortsatt med rehabilitering etter en operasjon.
Inne på Stortinget var det rullet ut rød løper. De vanlige talerstolene var flyttet bort. I stedet ble det satt fram flotte stoler. Kong Haakon satt på tronstolen som er laget av gull.
Kilde: NTB.