Nå skal Norges relasjoner til Epstein granskes

En egen kommisjon skal finne ut hvilke bånd Jeffrey Epstein hadde til Norge. De skal også se om kontakten fikk følger for norsk politikk og bistand. 

Granskingskommisjonen står samlet i et møterom på Stortinget med et stort bord foran seg.
GRANSKNING: Her er en del av kommisjonen, fra venstre: Axel Wernhoff, Pia Therese Jansen, nestleder Kjersti Buun Nygaard, Hugo Munthe Kaas og leder Amund Djuve.
Publisert

Norske relasjoner til Jeffrey Epstein skal granskes. En egen gruppe ber nå folk om tips.

Samtidig skal flere nåværende og tidligere ministre svare på spørsmål på Stortinget. Men hva er det egentlig som skal granskes?

Hvem var Jeffrey Epstein?

  • Jeffrey Epstein var en rik amerikaner som var dømt for seksuelle overgrep. Han døde i 2019.

  • I januar i år ble en stor mengde nye filer om Epstein gjort kjent i USA. I filene kom det fram nye opplysninger om folk som har hatt bånd til Norge og norske myndigheter.

  • Det førte til spørsmål om kontakten mellom Epstein og norske politikere, folk i staten og andre med bånd til norske myndigheter.

  • I mars sa Stortinget ja til å få saken gransket. En egen og fri kommisjon ble så satt ned. Den ledes av Amund Djuve.

Hva skal de finne ut?

Gruppa blir også kalt en kommisjon. De skal blant annet se på:

  • Hvem i Norge som hadde kontakt med Epstein.

  • Om slike bånd kan ha påvirket norsk politikk.

  • Om de kan ha påvirket norske forsøk på å få viktige jobber i utlandet.

  • Hvordan Norge har brukt penger på bistand.

  • Bånd mellom staten og ulike fond, grupper og andre organ.

  • Hvordan folk har jobbet i utenriksdepartementet (UD).

  • Om reglene og kontrollen i UD har vært gode nok.

Kommisjonen skal se langt tilbake i tid. Den skal minst undersøke perioden tilbake til arbeidet med Oslo-avtalen i 1993.

Folk kan sende inn tips

Gruppa har nå fått sin egen nettside.

Der kan folk sende inn tips om ting de mener bør bli sett på. Det er også mulig å tipse uten å si hvem du er.

Gruppa skal samle inn filer og annen info. Den skal også snakke med folk som kan vite noe om saken.

Den siste rapporten skal være klar innen 31. januar 2028. Gruppa kan også komme med mindre rapporter før den tid.

Ministre må svare på spørsmål

Samtidig jobber Stortinget med sin egen sak.

Onsdag 30. september og torsdag 1. oktober skal flere ministre og gamle ministre møte til høring. En høring er et møte der folk må svare på spørsmål fra de som sitter på Stortinget.

Blant dem som skal møte, er statsminister Jonas Gahr Støre. Han møter fordi han var utenriksminister fra 2005 til 2012. Også Børge Brende og Ine Eriksen Søreide skal møte den første dagen.

Dagen etter møter blant andre Anniken Huitfeldt, Espen Barth Eide og flere som har vært eller er ministre for bistand.

Målet er å finne ut mer om kontrollen og kulturen i norsk utenrikstjeneste.

Økokrim har også egne saker

Dette skjer samtidig som Økokrim ser på om det kan ha skjedd lovbrudd.

Økokrim har åpnet saker mot tidligere statsminister Thorbjørn Jagland, tidligere diplomat Mona Juul og Terje Rød-Larsen.

Jagland og Juul er mistenkt eller siktet for grov korrupsjon, mens Rød-Larsen er siktet for å ha hjulpet til med grov korrupsjon.

At noen blir gransket eller siktet, betyr ikke at de er dømt.

Kilde: Nyhetsbyrået NTB.