Nato sin toppsjef er i Norge
Nato sin generalsekretær, Mark Rutte, er i Norge. Her får han se hvordan det går med «Nato sine øyne og ører i nord.»

Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
I morges landet generalsekretæren i Nato på Evenes flyplass i Nordland. Han heter Mark Rutte og kommer fra Nederland. Det er første gang Rutte besøker Norge siden han fikk jobben i fjor.
– Norge er Natos øyne og ører i nord. Det ønsker jeg at generalsekretær Mark Rutte skal få se og oppleve, sier Jonas Gahr Støre til kanalen NRK. Han er statsminister i Norge og leder i Arbeiderpartiet (Ap). Han skal være med Rutte på reisen.
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) og forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) er også med på turen.
– Det er veldig viktig å få en bedre forståelse av hvordan Norge hjelper oss med å forsvare hele Natos territorium, sier Rutte til nyhetsbyrået NTB. De forteller at Nato-sjefen var i veldig godt humør.
Viktig samarbeid
I dag besøker de to av basene til Forsvaret i Nord-Norge. Det er basene Ramsund og Evenes som får besøk av gjengen. Evenes er den viktigste flystasjonen i nord, og tilhører Luftforsvaret. Ramsund er Norges viktigste base for Sjøforsvaret.
Basene i nord har blitt enda viktigere de siste årene. Det er på grunn av krigen mellom Russland og Ukraina. Norge er viktige for Nato, nettopp fordi vi deler en grense med Russland.
Finland og Sverige ble også med i Nato for kort tid siden. Den norske regjeringen mener det er viktig for å jobbe samlet i nord.
– Vi ønsker at Nato er synlig og sterkt til stede nord i landet vårt. Det gjør hele Norges forsvar sterkere, sier Støre.
I fremtiden skal Ramsund bli en base for trening av Nato-styrker.
– Målet med dagens besøk er å gi Mark Rutte enda bedre forståelse av Norges bidrag til Nato, sier Støre.
Det ser ut til å ha gått bra. Rutte skryter av det norske forsvaret. Han mener det norske folk burde være stolte.