Norge
Nordmenn tror fortsatt på tøffere tider framover
Nordmenn har fortsatt liten tro på framtiden, men enkelte ser noen lysglimt.

Nordmenn betaler mer for mat, mer for strøm og lån har blitt dyrere. Det har ført til at mange har måttet bruke opp sparepengene sine for å gå livet til å gå opp.
Nå er det noen som ser litt lysere på framtiden. Men fortsatt har flest nordmenn liten tro på den. Det viser ny undersøkelse.
Idar Kreutzer er leder for Finans Norge. Han sier undersøkelsen viser at folk har litt mer tro på framtiden og egen økonomi.
Finans Norge legger fram undersøkelsen hvert halve år. Og den viser hva nordmenn tenker om både egen og landets økonomi.
Ved forrige måling hadde nordmenn svært liten tro på framtiden. Og aldri før har tallet vært så lavt.
Kreutzer sier at mange nordmenn i hvert fall ikke tror det blir noe verre framover.
Blant de fleste av oss er det mer optimisme. Men hos dem som tjener minst, er det fortsatt usikkerhet.
Færre ønsker nå å betale ned på lån eller spare mer hvis økonomien skal bli bedre. Ved forrige undersøkelse var det motsatt.
– Det er mulig folk er i ferd med å bruke opp sparepengene sine. Og derfor ser at ekstra penger må gå til de faste utgiftene hver måned. Og at det blir vanskelig å spare, sier Kreutzer.
Folk som er over 60 år er positiv til framtiden.
– Det kan ha en sammenheng med at de eldste også er de som har mest penger. Og lavest lån. Derfor kjenner de ikke effekten av at renta blir høyere på samme måte de yngre, sier Kreutzer.