Kripos advarer:
– Norsk ungdom blir utnyttet
Advarer om ekstreme, voldelige nettmiljøer som aktivt henter inn barn og unge.

Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Politiet går ut med en advarsel. Kripos forteller om ekstreme, voldelige miljøer på nett. De søker barn og unge på sosiale medier, i spill og i støttegrupper for psykisk helse.
Det skriver Kripos i en pressemelding.
Ofte starter det med ufarlig vennlig kontakt og omsorg. Etter hvert utvikler det seg til press, trusler og utpressing.
NRK skriver at Øst politidistrikt nå etterforsker tre saker. De er knyttet opp mot ekstreme grupper på nett kalt «764» og «KNR».
Tvunget til alvorlige handlinger
Kripos sier at barn kan bli tvunget til alvorlige handlinger. De viser til flere eksempler. Det kan være selvskading, seksuelle handlinger, vold mot dyr eller mennesker, eller å spre ekstremistisk innhold. Alt blir dokumentert og delt videre i miljøene.
– Vi har sett en økning av saker. Det skjer både i Norge og i resten av verden. Norsk ungdom blir utnyttet i disse ekstreme samfunnene på nett. Det sier seksjonsleder Lise Matheson i Kripos
Hun sier at også norske unge selv blir skyldige i lovbrudd. Målet til disse gruppene er å bryte med normer i samfunnet og gjøre vold normalt. Slik vil de påvirke barn til å begå vold selv.
De vil ha hjelp så ungdom ikke trekkes inn i disse miljøene.
Se etter faresignaler
Kripos ber foreldre og lærere om å følge med på faresignaler som:
- Hemmelighold om nettbruk.
- Økt isolasjon og svingninger i humøret.
- Interesse for vold eller symbolbruk knyttet til ekstreme miljøer.