Renta øker til 4,5 prosent

Norges Bank setter opp styringsrenta. Det blir dyrere for deg som har lån.

En kvinne i burgunderjakke taler foran en varmtonet bakgrunn og løfter hånden.
HØYERE RENTE: Renta må være høy en stund, sier Ida Wolden Bache. Hun er sjef for Norges Bank.
Publisert

Norges Bank setter opp styringsrenta. Den øker fra 4,25 til 4,5 prosent. Det er en økning med 0,25 prosentpoeng. Dette ble sagt torsdag klokka 10 på en pressekonferanse.

Renta må holdes høy en stund. Banken er klar til å øke den mer hvis det trengs, sier Ida Wolden Bache. Hun er sjef for Norges Bank.

Hva betyr styringsrenta?

Styringsrenta er et verktøy. Norges Bank bruker den for å holde prisene stabile.

De bestemmer om renten skal gå opp, ned eller være som den er. Det er avhengig av hvor mye prisene har endret seg den siste tiden.

  • Når renta går opp, blir det dyrere å låne penger. Folk får også mindre penger til å bruke på ting.

  • Når renta går ned, blir det billigere å låne penger. Folk og bedrifter får mer penger til å bruke. Det kan føre til høyere priser.

Prisene stiger for mye

Norges Bank ønsker at prisene skal stige med 2 prosent i året. I august steg prisene med 3,3 prosent. Dette er for høyt.

Prisene har steget mye over lang tid. Høyere rente skal hjelpe med å bremse prisene, sier Bache.

Kjersti Haugland er sjeføkonom i DNB. Hun mener at det var riktig å sette opp renta.

Haugland mener at renta kan øke enda mer opp framover. Hun forklarer at prisene øker på grunn av forhold både i Norge og i utlandet. Blant annet gjør uroen i Midtøsten at ting blir dyrere. Renta går nå opp i mange land i verden.

Siste gang renta gikk opp var i mai. Da var Bache bekymret at renta kommer til å stige mer i løpet av året.

Kilde: NTB.