Norge

Sliter med å teste folk for korona

Lange køer på teststasjoner gjør at mange storbyer sliter med å få testet folk for korona.

Helsebyråd Robert Steen (Ap) sier at Oslo kommune ser ut til å kunne tilby alle over 18 år en tredje dose koronavaksine før februar. Foto: Heiko Junge / NTB
KAPASITET: Helsebyråd Robert Steen mener PCR-testing må erstattes med hurtigtester innen mandag.
Publisert Sist oppdatert

Robert Steen er helsebyråd i Oslo. Han sier at de har lite kapasitet igjen til å teste folk for korona. Han ønsker at folk heller skal ta hurtigtester og holde seg hjemme om de er usikre.

– Vi må få tatt ned køene på teststasjonene, sier Steen.

Jan Oddvar Skisland forteller også om en vanskelig situasjon. Han er ordfører i Kristiansand. Fredag var det et møte om problemet. Helse- og omsorgs-departementet var også på møte.

– Alle de åtte storbyene tok opp dette. Det var et veldig tydelig signal. Alle var ganske enige om at vi ikke har noen kapasitet igjen, sier Skisland til avisa VG.

Skisland sier at departementet skulle se på om de kunne endre rutinene.

– Det er så høyt press på de som ønsker å teste seg. Det tar også land tid å få svar og det er stor bruk av ressurser. Den ene siden er behandlingen av selve testene, men det gjøres samtidig arbeid med å spore opp smitten, sier Skisland.

Torsdag sendte Oslo brev til Helsedirektoratet. Der sto det at dagens tilbud for testing kommer til å knekke sammen. Nå er det lange ventetider på flere timer.

De mener også at byen mangler hurtigtester. Derfor mener Steen at noe må gjøres.

For flere andre byer er tilgangen på hurtigtester et mindre problem.

Kort om saken

  • Alle de åtte store byene i Norge sliter med kapasiteten på å teste folk for korona.
  • Folk står og venter i flere timer for å bli testet. Det tar også lang tid før de får svar på testen.
  • Ordførere og helseråd mener det må gjøres noe med rutinene.