Arbeidsledigheten økte i april:
– Trenger ikke å være så dumt
Arbeidsledigheten økte i april. Sjeføkonom mener det kan være bra for den norske økonomien.

Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Torsdag morgen kom meldingen om at arbeidsledigheten har gått opp. Den har gått fra 4 til 4,3 prosent de siste månedene. Det var Statistisk Sentralbyrå (SSB) som kom med tallene.
Den største økningen i arbeidsledighet har vært blant de unge. Det er spesielt de under 25 som sliter med å få jobb, ifølge nyhetsbyrået NTB.
– De fleste arbeidsledige i denne gruppa søker en jobb for å ha ved siden av skole eller studier, sier Tonje Køber. Hun er seksjonssjef i SSB.
En arbeidsledighet på 4,3 prosent betyr at 129 000 personer ikke har jobb.
– Ikke bekymret
– Arbeidsledigheten er moderat. Så vi er ikke så veldig bekymret for dette, sier Kyrre Knudsen til NTB. Han er sjeføkonom i Sparebank 1 Sør-Norge.
Tonje Brenna er Arbeids og inkluderingsminister. Hun kommer fra Arbeiderpartiet. Brenna forteller at regjeringen har jobbet hardt for å holde arbeidsledigheten lav.
– Økonomien går bra. De fleste er i jobb og arbeidsledigheten lav. Det er ikke en selvfølge når vi ser på land rundt oss, sier Brenna til NTB.
Brenna forteller at regjeringen jobber videre med å få flere i jobb. De skal også ha satt i gang et prosjekt for å få flere unge inn i arbeidslivet.
Knudsen legger til at en liten økning i arbeidsledighet ikke trenger å være så dumt for norsk økonomi. Fremover kan det gjøre at renten og inflasjonen går ned.
Flere jobber på markedet
– Hittil i år har det vært økning i både jobber og ledige stillinger. Det tyder på at det fortsatt er god aktivitet på arbeidsmarkedet, sier Køber i SSB.
Mellom mars og april ble det i overkant av 10.200 flere jobber, viser undersøkelsen til SSB. Knudsen sier det er gode nyheter at næringslivet får flere stillinger.
– For samfunnet er det viktig med at de aller fleste er i jobb. Kun da kan vi fortsette å skape verdi, avslutter Brenna.