Norge

Trolig slutt på våpen fredag

Fra fredag vil ikke politiet lenger bære våpen fast. – Norge er et tryggere land, mener politiker.

SLUTT: Norge er blitt tryggere, mener Politiets sikkerhetstjeneste. Derfor trenger ikke politiet gå rundt med våpen. Fredag er det slutt på våpen, skriver avisa Dagbladet.
Publisert Sist oppdatert

Politiet i Norge har hatt på seg våpen siden november i fjor. Men fredag ser det ut til å ta slutt, ifølge avisa Dagbladet.

Det er ikke lenger så stor fare for at terrorister angriper i Norge. Det sier Politiets sikkerhetstjeneste. Derfor trenger ikke politifolk ha på seg våpen.

Det er Kristelig Folkeparti (KrF) glade for.

– Det betyr at Norge er et tryggere land. Vi tror på at politiet skal være litt som vanlige folk. Vi mener våpen kan skape avstand mellom politi og folk, sier Kjell Ingolf Ropstad i KrF til nyhetsbyrået NTB.

– Når det brukes våpen, skjer det flere negative hendelser. Slik som at skudd kan gå av ved uhell. Vi fryktet også at politi med våpen på sikt ville ført til at kriminelle grupper skaffer seg mer våpen, sier Ropstad.

LES MER HER: Mindre fare for angrep