Norge

Varer og tjenester ble 3,6 prosent dyrere

Nå kan kutt i renta bli avlyst, mener flere.

Bildet viser en butikkhylle med mange ulike sjokolader. Foto: Geir Olsen / NTB / NPK
DYRERE: Sjokolade er blant matvarene som har steget mest i pris det siste året.
Publisert Sist oppdatert

Prisene i samfunnet steg med 3,6 prosent de siste 12 månedene. Det viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Særlig mat og strøm ble dyrere. Mat er nå 7,5 prosent dyrere enn for ett år siden. Strøm og nettleie koster 7,1 prosent mer.

Vi kaller det for inflasjon når varer og tjenester blir dyrere over tid.

Tallene fra SSB overrasker. Norges Bank hadde ventet et lavere tall. De har tidligere varslet at styringsrenta skal kuttes i mars. Dette kan nå bli utsatt.

– Vi anslår i stedet kutt i september og desember. Det sier Kjersti Haugland til avisa E24. Hun er sjeføkonom i DNB Markets.

Styringsrenta er i dag på 4,5 prosent. Den brukes til å holde økonomien stabil. Styringsrenta skal hindre at varer og tjenester blir for dyre over tid. Den påvirker også hvor mye du betaler i renter på lånene dine. Høyere styringsrente betyr mer i renter på lånene dine.

– Rentekuttet i mars er definitivt avlyst, skriver Kjetil Olsen og Sara Midtgaard. De jobber i Nordea Markets.

Norges Bank må tenke seg om to ganger når det gjelder å kutte i renta, skriver de.