Norge

Venter at Norges Bank setter opp renten fire ganger i år

Tiden med billige lån er snart forbi. Styrings-renten skal opp flere ganger, tror SSB.

Bildet viser penger og sedler.
DYRERE: Mye blir dyrere for vanlige folk i Norge. Men norsk økonomi kommer til å lide lite som følge av krigen i Ukraina.
Publisert Sist oppdatert

Styrings-renten kan bli satt opp fire ganger i år. Det tror Statistisk sentralbyrå (SSB), skriver nyhetsbyrået NTB. Det er Norges Bank som setter opp renten.

Styrings-renten er et verktøy for å sikre en sunn økonomi i Norge. Går norsk økonomi bra, betyr det gjerne høyere rente. Går økonomien tregt, kan Norges Bank sette den ned. Styrings-renten har mye å si for hvilken rente du får av banken. Altså hvor mye du betaler dem for å låne penger.

Renten har lenge vært svært lav. Under pandemien stoppet mye av landet opp. Men nå kan den ende på 1,75 prosent i 2023. Renta på lån blir en del høyere enn dette.

Påvirker krigen i Ukraina norsk økonomi? Lite, mener Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO). Men mye er likevel usikkert.

– Det er lett å tenke at krigen har stor betydning økonomisk for Norge, sier Øystein Dørum til avisa Dagens Næringsliv. NHO tror ikke krigen får så mye å si for den norske økonomien.

Enkelte bedrifter vil merke krigen mer. Industrien, transport og reiseliv er utsatt.

Men du og jeg kommer til å merke det som skjer i Europa. Både mat, bensin og strøm er dyrere enn vanlig.