Norge
– Vi må gjøre alt vi kan for å få politikerne til å høre
Fredag demonstrerte folk over hele verden for klimaet. Giselle Penny og Luke Petersen har kommet helt fra Australia for å demonstrere i Oslo.
– Våre venner i Brisbane i Australia deltok i samme demonstrasjon for åtte timer siden. Vi er her for å prøve å skape en forandring. Vi vil vise politikerne at vi trenger handling for klimaet nå, sier Giselle Penny til Klar Tale.
Hun og Luke Petersen er fra Brisbane i Australia. De er for tiden på sykkelferie i Norge. I hjemlandet Australia demonstrerte mer enn 300.000 personer for klimaet fredag. Denne dagen arrangeres demonstrasjoner og skolestreiker over hele verden. Det er tredje skolestreik for klimaet. Og dette kan bli den største hittil.
Streiken skjer før et toppmøte om klima som verdens-organisasjonen FN har invitert til. Det starter mandag.
– Det er flaut, men Australia får ikke snakke på møtet. Årsaken er at vi er ett av landene som ikke vil gi opp kull. Det er trist, sier Petersen.