Vil ha Kine Asper Vistnes som ny LO-leder
– En ordentlig kraft, sier tidligere leder.

Kine Asper Vistnes blir ny leder i LO. Hvis valgkomiteen får det som den vil torsdag. Vistnes kommer fra Fellesforbundet.
Lenge var Jørn Eggum favoritt. Han valgte nylig å trekke seg som kandidat. Så ville Frode Alfheim bli leder i LO. Også han trakk seg. Samtidig ga han sin støtte til Vistnes.
– Jeg vil si at Kine Vistnes kommer til å bli en god og samlende kandidat til å lede LO framover, sa Alfheim.
Valgkomiteen er enig. De foreslår Vistnes som ny leder. De foreslår også Henriette Jevnaker som 1. nestleder og Are Tomasgard som 2. nestleder, skriver NTB.
LO-kongressen velger ny ledelse torsdag ettermiddag.
Gerd-Liv Valla har tidligere ledet LO. Hun sier følgende til Fagbladet:
– Her har vi en leder som kan bli en ordentlig kraft! Hun vet hva hun snakker om, og har den kunnskapen og erfaringen som trengs. Og så er hun kvinne.
LO er kort for Landsorganisasjonen i Norge. Det er Norges største organisasjon for folk som jobber. Den består av flere ulike forbund. Totalt er over 1 million personer medlemmer.