Relatert innhold
FN: 798 palestinere er drept i matkø siden mai
798 palestinere er drept på Gazastripen siden mai. De ble drept mens de prøvde å få nødhjelp. Det sier FNs kontor for menneskerettigheter.
615 har blitt drept i forsøk på å ta seg fram til sentre for nødhjelp. Israel og USA opprettet sentrene tidligere i år. De drives av Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
183 andre ble drept i forsøk på å få nødhjelp fra kolonner med lastebiler i Gaza.
Israel har nektet FN å tilby nødhjelp på Gazastripen. Dette har Antonio Guterres kritisert. Han er sjef i FN.
Alle hyller Gaupset etter superkamp
Signe Gaupset er bare 20 år gammel. Men hun imponerte stort i sin første kamp fra start for Norge. Hun scoret to mål og hadde to målgivende pasninger da Norge vant over Island med 4-3 i fotball-EM.
– Hun var fantastisk, sa Frida Maanum etter kampen. Maanum scoret de to andre målene.
Også Maren Mjelde, Cecilie Fiskerstrand og Elisabeth Terland roser Gaupset.
– Jeg er glad for at hun spiller for oss, sa Fiskerstrand.
Kampen mot Island var Norge sin siste kamp i gruppespillet. Nå er det kvartfinale som venter. Der møter de enten Italia eller Spania. De to spiller fredag kveld, den som vinner kampen unngår Norge.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Trump varsler om en stor nyhet om Russland
Donald Trump sier han vil komme med en viktig uttalelse om Russland på mandag. Han sier ikke hva det handler om.
Trump er USAs president.
Trump har i det siste vært kritisk til Vladimir Putin. Putin er Russlands president.
– Jeg er skuffet over Russland, har Trump sagt.
Presidenten vurderer også å straffe Russland mer, med sanksjoner.
Samtidig sier han at USA har laget en ny avtale med Nato og Ukraina. Avtalen handler om våpen. USA sender våpen til Nato. Nato gir dem videre til Ukraina. Ifølge Trump ble denne avtalen gjort i juni.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Trollstigen åpnet igjen
Torsdag klokka 10 åpnet Trollstigen igjen.
Veien har vært stengt siden i fjor. Årsaken var ras og fare for skred.
Det er gjort mye arbeid for å sikre veien. Likevel kan det fortsatt komme stein ned.
– Tiltakene gjør veien tryggere, men det er ikke en varig løsning. Det sier Solgunn Langlo. Hun er prosjektleder for Møre og Romsdal fylkeskommune.
Det blir daglig kontroll av veien.
Trollstigen ligger i Rauma i Møre og Romsdal. Rundt 1 million besøker veien hver sommer.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Sønnen til Sveriges innvandringsminister var i et høyreekstremt miljø
Johan Forssell er innvandringsminister i Sverige. I forrige uke avslørte magasinet Expo at sønnen hans hadde koblinger i en høyreekstrem gruppe.
Forssell forteller at dette hører til sønnens fortid, og at sønnen nå angrer på det.
– Vi har brukt mye tid på å ha lange, vanskelige samtaler. Det har ikke vært lett, men denne aktiviteten er over, sier Forssell.
Forssell kommer til å fortsette som innvandringsminister, forteller han.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB
Flest drepte sivile i Ukraina på tre år
I juni ble minst 232 sivile ble drept og 1343 såret i russiske angrep i Ukraina. Det melder FN.
Dette er det høyeste tallet siden 2022, da krigen startet.
– Sivile over hele Ukraina står opplever lidelse vi ikke har sett maken til på tre år. Det sier Danielle Bell. Han er leder for FNs menneskerettighetsovervåkningsoppdrag i Ukraina.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB
Nedgang i ungdomskriminalitet i Oslo
Et halvt åt inn i 2025 er 1490 anmeldelser med mistenkt eller siktet i alderen 10–17 år registrert i Oslo.
Det er en nedgang på 8 prosent fra i fjor.
Likevel er politiet bekymret.
– Vi synes det er gledelig at tallene har stabilisert seg. Samtidig er vi bekymret for at volden blant unge har stabilisert seg på et for høyt nivå, sier Ida Melbo Øystese. Hun er politimester i Oslo politidistrikt.
Hun ønsker at det skal bli mindre vold blant unge. Hun sier at mange får livene sine ødelagt i ung alder.
Det var størst nedgang i anmeldelser om fysisk vold, trusler og vinningslovbrudd. Det er for eksempel tyveri og svindel.
Anmeldelser om lovbrudd i trafikken, narkotika og seksuell vold har økt.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Vi drakk 78 millioner liter energidrikk i fjor
Nordmenn har aldri drukket så mye energidrikk som i fjor, ifølge kanalen P4.
Vi drakk til sammen 78 millioner liter energidrikk i 2024. I 2023 drakk vi 73 millioner liter, mens tallet var 17,7 millioner liter i 2014.
Rundt 47 millioner liter av energidrikken som ble solgt i fjor var tilsatt sukker. Resten var tilsatt søtstoff.
Regjeringen foreslår aldersgrense på energidrikk. De vil forby drikken for barn under 16 år. Målet er å beskytte barn mot negative effekter på helsa.
Mange støtter forslaget. Blant andre Helsedirektoratet. Andre vil ha 18 års aldersgrense. Det gjelder både Legeforeningen, Tannlegeforeningen og Folkehelseinstituttet.
Bryggeriforeningen er uenig. De er imot et forbud.
Rapperen «Diddy» får dom 3. oktober
Rapperen Sean «Diddy» Combs vil få dommen sin 3. oktober i år. Det sier en føderal dommer i USA.
Combs ble funnet skyldig i to av fem tiltalepunkter mot ham. Han sto tiltalt for voldtekt, seksuelle overgrep, og menneskehandel.
Combs ble kun funnet skyldig i seksuell utnyttelse av to tidligere kjærester.
Combs har sittet i varetekt siden september i fjor. For seksuell utnyttelse kan han bli dømt til fengsel i 10 år for hver sak.
Det er lite sannsynlig at dommeren vil dømme Combs til maksimal straff. Altså til sammen 20 år.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
USA utsetter toll på norske varer
USA har valgt å vente med å øke tollen på varer fra Norge. Den nye fristen er 1. august.
– Norge har fått utsettelse. Det betyr at vi slipper ny toll før denne datoen, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
USA sendte mandag ut brev om ny toll til flere land. Norge fikk ikke dette brevet.
Myrseth sier Norge vil fortsette å snakke med USA. Målet er å få lavere toll og bedre handel.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Kommuner rammet av dataangrep
Bergen kommune er rammet av et dataangrep. Angrepet er mot firmaet Extend AS. De lager program for flere kommuner.
Kristiansand, Drammen og Ringsaker er også rammet.
Informasjon fra Bergen kommune kan være stjålet. Det gjelder rutiner, avvik og planer.
Extend sier informasjon kan bli delt på det mørke nettet. Saken er meldt til politiet.
Familien ber om ro etter bussbrann
En 15 år gammel gutt er siktet etter en dødelig brann i en buss. Bussen var på vei fra Oslo til Enebakk. En kvinne på 75 år døde av skadene.
Familien til gutten sier de opplever sterk fordømming. De reagerer på hvordan medier omtaler gutten og tidligere lovbrudd.
– Familien er i en veldig vanskelig situasjon og ber om ro, sier guttens forsvarer til VG.
To andre personer ble også skadd i brannen.
Reddet 70 barn fra flommen
Rundt 70 barn og voksne ble reddet fra en flom i delstaten Texas i USA. Flommen kom natt til fredag, da det hadde regnet mye på kort tid. Vannet fra elven Guadalupe steg fort.
Aroldo Barrera jobbet på sommerleiren Mo Ranch. Han oppdaget flommen rundt klokka ett på natta. Han varslet sjefen sin.
Selv om det ikke var sendt ut farevarsel, handlet leirlederne raskt. De fikk ut barn av bygningen og opp i høyden.
Over 100 personer har dødd i flommen i Texas. En annen leir i nærheten ble hardt rammet.
Flere blir svindlet
Nordmenn ble svindlet for minst 2,13 milliarder kroner i 2024. Det viser en ny rapport fra Økokrim.
I 2020 ble folk svindlet for 864 millioner kroner. På fire har har dette økt med 147 prosent.
Svindelen skjer både på nett, men også andre steder. Noen gir små tap, men det skjer ofte. Andre gir store tap, men skjer sjeldnere.
Bare en tredel av svindel blir meldt til politiet. Få saker blir dermed etterforsket.
Økokrim sier at de trenger hjelp fra banker og andre for å stoppe svindel.
Kilde: Nyhetsbyrået NTB.
Netanyahu nominerer Trump til fredsprisen
Benjamin Netanyahu har foreslått at Donald Trump får Nobels fredspris. Netanyahu er Israels statsminister. Trump er USAs president.
Netanyahu takket Trump under et møte i Det hvite hus natt til mandag. Han takket spesielt for arbeidet for fred i Midtøsten.
– Han skaper fred mens vi snakker, sa Netanyahu.
Han ga også et brev til Trump. Der ber han Nobel-komiteen om å gi fredsprisen til Trump.
Trump og Netanyahu snakket også om krigen på Gaza. Netanyahu sa at Israel ikke vil godta en egen stat for palestinerne.
Trump sa at Hamas ønsker en våpenhvile. Møtet mellom de to lederne skjedde samtidig som Israel og Hamas snakker om våpenhvile i Qatar.
Under samme møte sa Trump at han også håper på nye samtaler med Iran. Iran er skeptiske.
Til slutt lovet Trump mer våpen til Ukraina. Han sa at USA vil hjelpe Ukraina med å forsvare seg. Det skjer bare noen dager etter at han satte leveranser til Ukraina på pause.
Krever granskning av organisasjon for nødhjelp
Norsk Folkehjelp krever granskning av Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Organisasjonen jobber med nødhjelp på Gazastripen.
549 palestinere har blitt drept på vei til GHF sine sentre, ifølge palestinske myndigheter. Det skriver avisa VG. Over 4 000 skal ha blitt skadd.
Israelske soldater skal også ha fått ordre om å skyte mot palestinere i matkø. Det har soldater selv sagt til den israelske avisa Haaretz.
– Hvor mange palestinske sivile skal drepes i matkø før verden griper inn, spør Raymond Johansen i en pressemelding. Han er generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp ber Norge om å fremme forslag til FN. De ønsker granskning av GHF.
– Vi ber Norge vise lederskap, sier Johansen.
Israel forbyr nødhjelp på Gazastripen fra FN og andre organisasjoner. Kun GHF får gi nødhjelp. Israel og USA er ansvarlige for GHF.
Espen Barth Eide har fordømt skytingen mot palestinere i matkø. Han er Norges utenriksminister.
– Vi setter pris på Eides tydelige tale. Men det holder ikke med ord og fordømmelser, sier Johansen.
KREVER GRANSKNING: Raymond Johansen er generalsekretær i Norsk Folkehjelp. Thomas Fure / NTB Bagasjekaos på Gardermoen
Mandag morgen ble det tekniske problemer på bagasjeanlegget på Oslo lufthavn.
Det førte til lange køer og mye frustrasjon blant de som skulle reise.
Innsjekkinsområdene 1 og 3 ble stengt. Passasjerene måtte flyttes til andre områder. Bare SAS og KLM kunne ta imot bagasje i en periode.
Folk beskriver kaos og lite informasjon.
Klokka 10.50 meldte Avinor at anlegget fungerer igjen. Men det vil ta tid før alt går som normalt.
– Det er fortsatt mange folk, så det kan ta litt tid. Det sier Helene W. Jensen. Hun er pressevakt Avinor.
Norwegian er mest påvirker av feilen. Selskapet sier at flyene går som planlagt.
Pass deg for svindel før ferien
Skal du til USA, Canada eller Storbritannia? Da må du fylle ut et digitalt skjema før du reiser.
Mange svindlere prøver å lure deg med disse skjemaene. De lager falske nettsider som ser ekte ut. Der må du ofte betale mer enn det du skal.
Dette er viktig å huske: Bruk bare offisielle nettsider. Ikke klikk på reklamer inne på Google og sjekk at prisen stemmer.
Skjemaet heter ESTA for USA, og ETA for andre land. Prisen er vanligvis lav, rundt 17 dollar for USA.
Dalai Lama ble 90 år
Dalai Lama fylte 90 år søndag. Mange kom for å feire ham i India. Blant dem var filmstjernen Richard Gere.
Lama håper han kan leve til han er 130 år gammel. Han sier også at han vil bli gjenfødt når han dør.
Han har levd i eksil i India siden 1959. Da måtte han flykte fra Kina.
Lama fikk Nobels fredspris i 1989.
Stor eksplosjon i Roma
Rundt 30 personer er skadd i en stor eksplosjon. Den skjedde på en bensinstasjon øst i Roma i Italia. Det opplyser ordfører Roberto Gualtieri, ifølge NTB.
Blant de skadde er flere politifolk, en brannkonstabel og frivillige. Også folk som gikk forbi, skal være skadet.