Sport
Frykter korona-juks under OL
Det er fare for juks med korona-tester under OL. Det frykter tyske idretts-ledere. Men OL-lederne sier det ikke er mulig å jukse med.

Det er stor fare for juks med korona-prøver under De olympiske leker (OL), frykter tyske ledere. Faren er like stor som den var for juks med dopingprøver før, mener de.
Michael Hölz er president i det tyske snowboard-forbundet. Han frykter det blir ulik behandling for utøverne i Kina. Det melder nettstedet Insidethegames.
– Jeg tviler på at vi vil se fair play i konkurransene i Kina. Det sier Hölz i en podkast, ifølge nettstedet.
– Det er relativt enkelt med covid-19-testing: Noen kan alltid etterpå si «beklager, det var en falsk positiv».
Hölz har jobbet i det tyske antidopingbyrået. Han mener det er grunn til å sammenligne systemet for dopingprøver med korona-tester.
– Vi vet hvordan temaet doping er blitt behandlet i «slike land», sier Hölz.
Wolfgang Maier sier han har opplevd ulik behandling av korona-prøver før OL. Han er alpinsjef i det tyske skiforbundet.
Det er det ingen grunn til å frykte, sier de som arrangerer OL i Kina.
– Våre testlaboratorier er driftet av profesjonelle helsearbeidere. De har fått mye trening før lekene. Vi vil sørge for at det ikke er rom for feil, sier Huang Chun. Han er visedirektør ved det medisinsk forebyggende kontoret i den kinesiske OL-komiteen.