Sport
Korona ødelegger for idretten
De nye reglene mot korona gjør at tusenvis av kamper i håndball og ishockey ikke kan spilles. Hvilke konsekvenser dette får er usikkert.

Mandag kom nye regler mot korona-viruset. De skal hindre at smitten blir verre.
Reglene ødelegger for kulturbransjen, uteliv, restaurant, næringsliv og idrett.
Toppidretten blir ikke like påvirket som breddeidretten. Det blir minst fire ukers full stans for kamper. Det ødelegger blant annet for håndball og norsk ishockey.
Hvor mange kamper må avlyses framover?
– Du kan hvert fall skrive tusenvis, sier Kåre Geir Lio til nyhetsbyrået NTB. Han er håndballpresident.
– Dette er veldig tungt og veldig vondt. Det er ikke noe annet vi skal gjøre enn å bite tennene sammen, holde ut og holde sammen for å håndtere dette viruset. Vi skal gjøre det beste vi kan, sier han.
Hos håndballen er det kun eliteseriene for menn og kvinner som går som vanlig. Kampene som blir spilt har fortsatt strenge regler på publikum, og hvor mange som kan være til stede.
Om de nye reglene vil ødelegge for at sesongen kan spilles ferdig er usikkert.
– Det vet vi ikke ennå. Vi har som filosofi at vi skal gjøre det vi kan. Vi skal ta en dag av gangen og ikke tenke langt fram og tungt. Vi må finne den beste løsningen av de dårlige løsningene, sier Lio.
Norsk ishockeyforbund sier også at de må avlyse alle kampene sine. Med unntak av eliteseriene for kvinner og menn. De vet heller ikke hvordan dette vil være for resten av sesongen.
– Det er for tidlig å si. Vi har ikke sett på dette ennå, men vi får håpe at vi klarer oss med fire uker. Jeg ser ikke bort fra at det er noen serier som må avsluttes tidligere enn planlagt. Det sier Ottar Eide. Han er generalsekretær for Norsk ishockeyforbund.
– Vi hadde jo helst vært foruten disse reglene, sier han.
Som følge av de nye reglene er det også begrensninger for å kunne gjennomføre treninger framover.
– Nå handler det om å være kreative. Vi må finne på noe for de ungdommene som trenger en plass å være innenfor de rammene som regjeringen har gitt, sier Lio.
– Vi skal prøve å bidra til å løse utfordringen med korona, og innenfor det gjøre alt vi kan for å holde samfunnet i gang. Finnes det en mulighet for å være sammen og trene, bruker vi den, sier han.
De nye reglene gjelder fram til 11. januar.