Fotball-VM 2026
Nå ror spillerne og supporterne sammen
Den norske roingen er blitt enda mer kjent etter kampen mot Senegal.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Gjennom vinter-OL til golf, tennis og friidrett har norske utøvere vist verden hva de kan. Nå er det fotballens tur.
Etter 28 år borte fra VM er Norge endelig tilbake. Og for en start det har vært!
To kamper, to seiere og seks poeng. Norge er klare for utslagsrundene etter seier mot Senegal.
Etter kampene har laget feiret på sin egen måte. Sammen med supporterne har de hoppet og jublet i takt. Feiringen viser samhold, glede og stolthet. Den har blitt et symbol på det nye norske landslaget.
Men natt til tirsdag tok også spillerne «årene» fatt. De rodde sammen med supporterne for å feire seieren.
Haaland skriver historie
Erling Braut Haaland fortsetter å imponere.
Mot Senegal scoret han sine mål nummer 58 og 59 for Norge. Det har han klart på bare 52 landskamper.
VM har også vært en stor suksess for Haaland. I sitt første VM har han scoret fire mål på to kamper.
– Vi viser at alt er mulig. Det spiller ingen rolle hvor du kommer fra. Du kan nå langt og spille på den største scenen i verden. Det sa Haaland til NTB etter kampen.
Han beskriver VM som noe helt spesielt.
– VM er den største scenen. Det er stort og fantastisk, sa han.
Haaland er allerede Norges mestscorende spiller gjennom tidene. Nå fortsetter han å skrive norsk fotballhistorie.
Med mål, styrke og lederskap er han en viktig grunn til at Norge er klare for utslagsrundene i VM.
Ødegaard svarte på kritikk
Martin Ødegaard leverte en sterk kamp da Norge slo Senegal 3–2 og gikk videre til 16.- delsfinalen i VM.
Han fikk kritikk etter åpningskampen mot Irak, men svarte siden med en målgivende pasning til Erling Braut Haaland.
Til VG sier Ødegaard at han har håndtert kritikken.
– Jeg har prøvd å le av det. Det har vært mye rart og mye tull, men jeg er vant til det, sier han til VG.
Han sier han holder fokus på spillet.
– Jeg har fokus på det jeg skal gjøre, og det så dere i dag, sier Ødegaard til VG.
Norges nye VM-symbol går verden rundt
Den norske roingen har blitt en snakkis under VM.
Tusenvis av norske supportere har rodd sammen på Times Square i New York, på tribunen og utenfor stadion. Etter seieren mot Senegal ble også spillerne med på feiringen.
– Det er ubeskrivelig, sa kaptein Martin Ødegaard til NTB.
Sander Berge lot seg imponere av støtten fra de norske supporterne.
– Det var helt spesielt å se det norske folkehavet. Dette kommer vi til å snakke om lenge, sa han.
Erling Braut Haaland fortalte at spillerne hadde snakket om roingen før kampen.
– Vi sa at vi måtte bli med hvis vi vant. Det ble et spesielt øyeblikk for hele Norge, sa Haaland.
Flere spillere var usikre på roingen da den startet. Nå har de endret mening.
– Jeg var litt spent på ro-fenomenet, men nå har jeg blitt veldig glad i det, sa Torbjørn Heggem.
Patrick Berg var også skeptisk i starten.
– Nå synes jeg det har blitt en veldig fin og artig greie, sa han.
Bilder og videoer av roingen har spredt seg verden rundt. Det som startet som en enkel feiring, har blitt et symbol på samholdet mellom landslaget og supporterne.