Søndag møtes disse to til kamp

Bildet av en fotballstjerne som bader en annen fotballstjerne går viralt i sosiale medier.

Lionel Messi i hvit trøye bader spedbarnet Lamine Yamal i en blå balje mot rød bakgrunn.
STJERNEBAD: I dette bildet bader en av verdens beste fotballspillere en annen av verdens beste fotballspillere.
Publisert

Ja, du leste riktig.

Søndag er det finale i VM i fotball. Da skal denne unge mannen spille mot denne babyen. Personene du ser på bildet er nemlig fotballspillerne Lionel Messi og Lamine Yamal.

De har heldigvis vokst litt siden dette bildet ble tatt i 2007. Da bildet ble tatt var Messi 20 år gammel. Lille Yamal var kun 5 måneder.

I dag er de 39 og 19 år gamle. Messi spiller for Argentina. Yamal spiller for Spania. Søndag kjemper de om gull i VM. 

Til inntekt for barn

– Ja, bildene du har sett er ekte. Det skriver organisasjonen Unicef. Det er nemlig dem vi kan takke for dette absurde bildet. 

Hvert år gikk sportsavisen Diario Sport sammen fotballaget Barcelona. De lagde en kalender for veldedighet. Kalenderen hadde bilder av spillere på laget sammen med lokale barn i Catalonia. Pengene fikk til Unicef, til inntekt for barns rettigheter. 

– Det var et utrolig sammentreff at Lamine møtte Messi, sier fotografen av bildet. 

Yamal har fortalt at faren lenge holdt bildene unna offentligheten. Det var for å unngå at sønnen ble sammenlignet med Messi.

Nå går bildet sin seiersgang i sosiale medier. Flere har trodd bildet var skapt med KI.  

Kilder: NRK, NTB