Sport

Trener med proffer etter skoletid

Hver dag kan barna på Kastellet aktivitets-skole trene med proffe idretts-folk.

FART: Lea Schmitthenner tar sats på trampolinen og går nesten ut i spagat i hoppet. Hver fredag spiller hun håndball for Bækkelagets Sportsklubb. Hun begynte på håndball fordi Bækkelaget startet med håndball-trening på skole-fritidsordningen.
Publisert Sist oppdatert

– Noen som vil være med på fri-idrett? spør Kristian Torgersen.
Han prøver å samle barna i skole-gården. Torgersen er ansvarlig for treningen denne dagen.
Tilbudet er frivillig. I dag er det fint vær. Ikke alle barna lar seg friste. Noen ganger er det mer fristende å leke i skolegården.

– Det er ikke alltid enkelt å få med barna. Hvis det ikke er gøy, løper de overalt, sier Torgersen.
Han har vært aktiv i Bækkelagets Sportsklubb (BSK) i flere år. Både med fri-idrett og ulike ball-idretter.
I Oslo heter skole-fritidsordningen (SFO) aktivitets-skolen. Kastellet aktivitets-skole samarbeider med BSK.

En time hver dag hele året trener elever fra 1. klasse til 4. klasse med proffe instruktører fra sports-klubben. De trener orientering, håndball, fotball, fri-idrett og innebandy. På vinteren går barna på ski. Det er fjerde året skolen samarbeider med sports-klubben. Ingen må betale for aktivitene.

I fjor støttet Norges Idretts-forbund (NIF) prosjektet med 120.000 kroner. Da var også ti andre skoler og idrettslag en del av prøve-prosjektet. I år er BSK et av få idretts-lag som fortsatt får støtte.
Kunnskaps-departementet sier de må betale selv neste år.

Anja Veum jobbet med prosjektet for NIF. Hun mener at både skolene og idretts-lagene tjener på samarbeidet. I Bergen samarbeidet en skole med en karate-klubb. Det var en ny idrett for mange. Da fikk klubben flere nye medlemmer.

– Barn må få prøve mange idretter. Det er viktig for mangfoldet i norsk idrett. Men regjeringen synes ikke at det er viktig med mer fysisk aktivitet i SFO. Det viser stats-budsjettet for neste år, sier Veum.
Hun anbefaler skoler å ta kontakt med lokale idretts-lag for å samarbeide.
Monica Kyvåg er leder for aktivitets-skolen. Hun synes det er viktig at instruktørene er flinke til idretten de underviser i. Da blir de forbilder for barna. Instruktørene må være aktive i idretten de underviser i.

– Men det er like viktig å ta vare på fri-leken. Barna som ønsker det, skal få lov til å leke, sier Kyvåg.
Kyvåg håper samarbeidet fortsetter selv om prosjektet ikke får penger. Det gjør også BSK. Et av målene er at flere barn blir aktive i en idretts-klubb på fritiden.

Vibeke Weiby er klubb-sekretær i BSK. Hun mener det viktigste er at barna er aktive når de er på
skolen.
– Bækkelagets Sportsklubb er opptatt av fysisk aktiviet i skolen. Så håper vi noen finner en aktivitet de liker og fortsetter med idrett, sier hun.