Norge
Mener Norge må hjelpe til militært
Terrorgruppen Den islamske staten (IS) sprer frykt i Syria og i Irak. Èn av tre nordmenn mener Norge bør hjelpe til militært mot IS. Det viser en ny undersøkelse.

Terrorgruppen Den islamske staten (IS) har tatt kontroll over flere byer i Irak. De slåss også i Syria. De har drept mange irakere. De har også halshugget to amerikanske journalister.
Mange nordmenn mener Norge bør hjelpe til militært mot IS. Det viser en ny undersøkelse laget for avisa VG, skriver nyhetsbyrået NTB.
LES MER HER: Var på vei til Norge
Nesten én av tre nordmenn sier Norge bør gjøre dette.
– Det er et overraskende høyt tall, sier Kristian Berg Harpviken til VG. Han er direktør ved PRIO. Det er et senter for forskning om fred.
LES MER HER: Demonstrerer mot IS
Over én av fire menn sier Norge bør bidra militært mot IS. Bare én av seks kvinner mener det samme. Èn av fire menn sier nei, mens over halvparten av norske kvinner sier nei.
– Det er klart at folk lar seg påvirke av dramatiske ting som skjer, sier Nils A. Butenschøn. Han er ekspert på Midtøsten ved Universitetet i Oslo.
LES MER HER: Amerikansk journalist halshogd
Tirsdag la IS ut en ny video. Videoen viser at de halshugger journalisten Steven Sotloff. Det er den andre journalisten de halshogger de siste ukene. Undersøkelsen til VG ble laget før den siste videoen ble lagt ut.