Kultur
Norges første film i 3D
Lørdag er det premiere på Norges første film i 3D. Det er julefilmen «Blåfjell 2 – Jakten på det magiske horn».

For første gang kan du se hender som beveger seg ut av filmlerretet i norsk film. «Blåfjell 2 – Jakten på det magiske horn» er Norges første film i 3D. Lørdag får filmen fest-premiere på Colosseum kino i Oslo. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
– Vi er stolte over å presentere Norges første film i 3D på Colosseum. Det er Oslo Kinos storstue, sier program-direktør Christin Berg i Oslo Kino.
LES MER HER: Kinoene blir digitale
– «Blåfjell 2» er en eventyrlig, storslått film. På det store lerretet i Norges største kinosal kommer den virkelig til sin rett. Vi har førpremiere av filmen hele helgen. Vi maler Colosseum blå, fortsetter Berg. Han lover også blånisse-aktiviteter på kinoen. I alle saler vil dessuten Dronning Fjellrose og Dreng Rødnisse-konge presentere filmen.
LES MER HER: Rekord for norske barnefilmer
Ane Viola Semb og Johan Tinus Austad Lindgren spiller hovedrollene. De to kommer også til premieren, sammen med mange av filmens skuespillere.
Også skuespillerne Toralv Maurstad og Elsa Lystad er med i filmen.
De blå og røde nissene ble populære i 1999. Da sendte NRK TV-serien «Jul i Blåfjell« som julekalender.