Elever ved Oslo Voksenopplæring tester demokratiet
I valget må du være norsk statsborger for å stemme. Elever uten stemmerett er likevel engasjerte.

Biblioteket på Oslo Voksenopplæring Rosenhof ser annerledes ut i dag. Det har fått en rolle som valglokale. Stemmesedler ligger klare. Flere elever stiller seg i kø. Noen tar et bilde av seg selv ved urnen for å ha det som et minne.
Utenfor døra snakker små grupper av elever ivrig sammen. Temaet er politikk – og debatten som var dagen før. Mange diskuterer fortsatt de samme spørsmålene som politikerne tok opp.
For de fleste elevene er dette første gang de får følelsen av å stemme i Norge. De har ikke stemmerett i landet. I dag får de oppleve hvordan demokratiet er i praksis.
– Det er viktig å bruke stemmen sin, selv om det ikke alltid er lett å velge hvem du skal stemme på, sier en elev i køen.
Første paneldebatt på skolen
Mandag var det paneldebatt på Oslo Voksenopplæring Rosenhof for aller første gang. Alle plassene i aulaen ble tatt. Over 100 elever fulgte debatten med entusiasme.
De største politiske partiene ble invitert, og sju av ni kunne komme. Til stede var Arbeiderpartiet, Høyre, SV, MDG, Venstre, Senterpartiet og KrF.
Etter en kort presentasjon av partienes hovedsaker, ble debatten åpnet. Fire temaer var i fokus og skapte engasjement. Disse var: personlig økonomi, lange helsekøer, boligpriser og klima og olje. Til slutt fikk elevene stille spørsmål fra salen.
Det siste spørsmålet vekket størst interesse: «Hvordan kan dere hjelpe utlendinger med høy utdanning med å få en relevant jobb i Norge?»

Hva er rollen til debatten?
– Debatten var viktig før skolevalget. Elevene fikk mulighet til å møte politikere. De fikk høre direkte hva de mener om viktige temaer. Elevene kunne også stille spørsmål om saker som betyr noe for dem, sier Bente Hovind. Hun er en av lærerne som arrangerte debatten.
Hovind forteller at tilbakemeldingene har vært veldig positive fra både lærere og elever. De synes debatten var svært nyttig. Det var interessant for dem å se hvordan en debatt fungerer. Samtidig fikk de forstå hvorfor det er viktig med debatt før et valg i et demokrati.
«Norske politikere er nær samfunnet. De snakker tydelig om temaer som er viktige for alle», «Det var veldig interessant og nyttig! Nå forstår jeg bedre hvordan politikken fungerer i Norge», «Jeg kommer til å engasjere meg mer i politikken etter debatten», «Debatten kommer til å hjelpe med norskprøven», var blant det som ble sagt.

– Jeg ble overrasket over hvor mange som var interessert og engasjert i hele debatten, sier Petr Tumå. Han er elev på Rosenhof og var ordstyrer under debatten.
– Jeg var også imponert over hvor mange politikkere som kom, selv om flertallet av elevene ikke har stemmerett, sier Tumå.
Han synes at debatten var en suksess. Ordstyreren håper at de kan gå enda mer i dybden på ulike temaer neste gang.
– For meg handler valget om borgerplikt
Dagen etter debatten var det klart for selve skolevalget. I løpet av valgdagen var det rundt 200 elever som leverte stemmeseddel i biblioteket. Alle fikk et stempel på sedlene – akkurat som i et ekte valg.
Skolevalget på Rosenhof handler om mer enn å stemme. Elevene får lære hvordan demokrati fungerer i praksis. De trener på å delta i prosesser, forstå rettigheter og plikter, og uttrykke egne meninger.
For voksne innvandrere er dette ekstra viktig. Gjennom norskopplæringen skal de lære språk, samfunnskunnskap og kritisk tenkning. Skolevalg gir en trygg arena der de kan øve. Når elevene ser at stemmen deres teller, skaper det både ansvar, fellesskap og tillit til demokratiet.
– For meg handler valget om borgerplikt. Hver enkelt kan påvirke framtiden. Fritt politisk valg er noe som må ligge til grunn i alle demokratiske samfunn, sier Petr Tumå.
Han mener at utlendinger også bør få stemme i Norge. – Alle, uansett bakgrunn, bør ha mulighet til å påvirke den politiske retningen i landet de oppholder seg i, sier han.
Drømmen om stemmerett
Klokken nærmer seg 15 tirsdag. Biblioteket skal snart stenge. Den siste i køen denne dagen er Jusii Chyruk fra Ukraina. Han har bodd i Norge i bare ett år og to måneder. Likevel snakker han bra norsk.
– Det er på grunn av læreren min på Rosenhof, sier han smilende.
– Hun er kjempeflink!

Jusii Chyruk er utdannet elektroingeniør. Han drømmer om å få jobb som elbilmekaniker i Norge. Han er opptatt av sosial politikk. Jusii mener at Norge er et godt eksempel på hvordan man kan ta vare på innbyggerne.
– Jeg håper jeg får lov til å stemme på ekte en dag hvis jeg fortsatt bor her, sier han.
– Min fremtid er avhengig av mitt valg.
Et skritt inn i demokratiet
Resultatene fra dette skolevalget blir klare neste uke. Men allerede nå er det tydelig at både debatten og stemmegivningen har skapt stort engasjement.
For mange av elevene på Rosenhof var dette mer enn bare en øvelse. Det var en smak på en fremtid der deres stemme kan bli hørt på ordentlig.