Forrige uke krevde Vladimir Putin mobilisering. Putin er Russlands president. Det betyr at vanlige folk innenfor en viss alder også kan bli nødt til å delta i krigen. Det skapte frykt blant mange. Og som igjen førte til at mange rømmer landet.
Russisk spesialpoliti hevder at rundt 261.000 har rømt landet etter Putins tale. Det sier en kilde til avisa Novaja Gazetes.
– Jeg kommer helt klart til å gjemme meg. Jeg drar ikke for å krige.
FLUKT: Ivan på 23 år flykter fra Russland. Her står han med sitt russiske pass og håper på å få komme inn til Finland. De som styrer grensa til Finland sier at mange russere forsøker å komme seg til Finland. FLUKT: Ivan på 23 år flykter fra Russland. Her står han med sitt russiske pass og håper på å få komme inn til Finland. De som styrer grensa til Finland sier at mange russere forsøker å komme seg til Finland. (JUSSI NUKARI/AFP)
FLUKT BILER: Lange køer inn til Finland. Russere er redde for at de skal bli sendt til krigen. Derfor velger mange å rømme landet. (JUSSI NUKARI/AFP)
Crossings from Russia at the Nuijamaa border station GRENSEKONTROLL: Mange russere forsøker å komme seg over til Finland. På grensa til Finland er køene lange. (LEHTIKUVA/Reuters)
KØ: Lange køer inn til nabolandene til Russland blir mer og mer vanlig. Her er køen inn til Georgia. Russere rømmer landet etter at Vladimir Putin snakket om mobilisering. Putin er Russlands president. (HANDOUT/AFP)
Georgia Russia Ukraine SYKKEL: Det er ulike måter å komme seg ut fra Russland på. Noen kjører bil. Mens andre sykler over grensa. Disse to er på vei mot Georgia. (Zurab Tsertsvadze/AP)
LANGE KØER: Slik ser det ut på flere av Russlands naboland. Dette er på grensa til Mongolia. Politiet sjekker bilene og folk som sitter i de. (BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR/AFP)
Kazakhstan Russia Ukraine VENTING: Mange russere venter på å kunne komme inn til Kasakhstan. (Vladimir Tretyakov/AP)
VENTETID: Russere som rømmer landet er nødt til å smøre seg med tålmodighet. På de fleste grensekontrollene er det nå mye pågang og mye venting. Her er de på grensa til Mongolia. (BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR/AFP)
---
Kort om saken
Mange russere rømmer fra Russland.
De er redde for at de skal bli sendt i krigen.
Det er travle tider på grensene til nabolandene til Russland.