Israel har de siste dagene rammet Hizbollah hardt. Men militsen er fortsatt en mektig motstander.
Israel prøvde å nedkjempe Hizbollah da de okkuperte Sør-Libanon. Sør-Libanon var okkupert under Israel fram til år 2000.
De lyktes heller ikke under krigen i 2006. Da skjøt Hizbollah 4 000 raketter over Israel. 165 israelere ble drept i krigen. Rundt 120 av dem var soldater.
Gruppa Hizbollah holder til i Libanon. Gruppa støtter Hamas, som Israel kjemper mot på Gaza. Hizbollah er en sjiamuslimsk gruppe. Iran og Syria støtter dem.
– Vi har nå kommet til et punkt der Hizbollah har langt flere raketter og missiler enn de fleste land i verden.
Det sa Robert Gates i 2010. Han var USAs forsvarsminister i 2010. Siden den tid har Hizbollah bygd seg opp. De har fått hjelp av Iran. Hizbollah har nå flere avanserte våpen.
Da krigen var over i 2006, hadde Hizbollah rundt 15 000 raketter igjen. Det mener den amerikanske tankesmia CSIS. For fem år siden hadde de rundt 130 00. I dag kan det være opp mot 200 000 raketter.
Det er snakk om forskjellige typer raketter. Blant annet Scud-raketter. De kan nå over 500 kilometer. Disse skal være skjult i anlegg under jorda nord i Libanon. Fateh-raketter blir laget i Iran. Disse skal Hizbollah også ha. De kan nå 300 kilometer. Begge disse typene raketter kan nå mål over hele Israel.
Hizbollah skal også ha raketter de kan bruke mot mål på sjøen. De kalles Yakhont-raketter. Rakettene blir laget i Russland. De skal kunne nå opptil 300 kilometer.
Dette bekymrer USA. De har sendt ut flere skip til Middelhavet. Hassan Nasrallah har tidligere advart USA mot å blande seg inn i konflikten. Han er leder for Hizbollah.
Hizbollah har også skaffet seg bedre utstyr for å sikre seg mot raketter og droner. Det har ikke stoppet Israel fra å angripe Libanon. De har angrepet Libanon fra lufta. Flere er blitt drept i angrepene.
Hassan Nasrallah hevder at Hizbollah har 100 000 menn. Mange av soldatene er topptrente, sier han. Flere ledere fra Hizbollah har blitt drept det siste året. Ett av de nye angrepene sjokkerte mange. De bar personsøkere som eksploderte. I tillegg eksploderte walkietalkier.
Israel sier de ikke står bak angrepet.