Les ukens e-avis
Ukens avis kommer ut på onsdager. Du kan lese den på datamaskin, mobil eller nettbrett.
Les e-avisenVerden
Blir det endelig fred på Gaza?
Israel og Hamas er enige om en avtale. Det sa flere ledere onsdag. Avtalen kommer etter 15 måneder med krig på Gaza. Folk jublet i gatene på Gazastripen. Krigen har kostet deres nære og kjære livet. Og nå kan den ta slutt.
Likevel sår Benjamin Netanyahu tvil om avtalen. Statsministeren i Israel hevder at fienden Hamas prøver å gjøre om på noe. Torsdag utsatte han en avstemning i det såkalte krigskabinettet.
– Hamas gir avkall på deler av avtalen, hevder Netanyahu. Det skriver avisa VG.
Avtalen handler om en våpenhvile i krigen på Gaza. Den handler også om å slippe fri gisler og fanger. I tillegg skal folk på Gaza få mer nødhjelp.
Donald Trump var tidlig ute onsdag. Han tar over som president i USA om bare noen dager.
– Vi har en avtale om gislene i Midtøsten. De løslates snart, skrev han på Truth Social.
Også USAs president Joe Biden bekreftet avtalen.
Avtalen starter etter planen 19. januar, altså søndag. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
Likevel fortsatte angrepene på Gaza. Det ble meldt om israelske angrep etter at ledere hadde sagt at en avtale var inngått.
Netanyahu sier at det står igjen noen detaljer i avtalen. Siden hevdet kontoret hans at Hamas prøvde å endre på ting.
Isaac Herzog er president i Israel. Han ber regjeringen om å si ja til avtalen når de får den.
Avtalen mellom Hamas og Israel har tre faser.
Kilder: AP og NTB