USA planla et angrep mot militsen houthiene. Flere viktige ledere fra USA diskuterte angrepet på appen Signal.
Signal brukes ofte fordi den blir regnet som sikker. Men det finnes regler for hvordan politikere og militære ledere skal dele viktig informasjon. Det skal helst skje på egne, sikre systemer.
Den som lagde gruppen, var Mike Waltz. Han er USAs nasjonale sikkerhetsrådgiver.
– Jeg tar på meg hele ansvaret. Jeg satte opp gruppen, min jobb er å sørge for at alt er koordinert, sier Waltz til Fox News.
Hvem var med?
Flere ledere fra USA var en del av gruppesamtalen. Blant dem var Pete Hegseth, J.D. Vance, Tulsi Gabbard, Marco Rubio og John Ratcliffe. Hegseth er USAs forsvarsminister. Vance er visepresident. Gabbard er etterretningssjef. Rubio er utenriksminister. Ratcliffe er CIA-sjef.

En journalist fra magasinet The Atlantic var også en del av gruppen. Han ble lagt til i gruppen ved en feil.
Journalisten tok skjermbilder og delte flere av meldingene.
Hva skrev de om?
Lederne diskuterte ulike tema. Blant dem var:
- Når og hvordan USA skulle angripe houthiene.
- Hvem som skulle få vite om angrepet.
- Hvilke våpen som skulle brukes.
- Hvordan Europa burde betale mer for sin egen sikkerhet.
Det ble også sagt at Europa var patetiske for at USA måtte redde dem nok en gang.
Hva sier USA nå?
President Donald Trump sier at det ikke ble delt hemmelig informasjon. Han støtter fortsatt Waltz som sikkerhetsrådgiver.
Flere amerikanere mener det var svært dumt å bruke Signal. Flere mener Waltz bør miste jobben.
Waltz mener også at det ikke ble delt hemmelig informasjon. Andre mener det motsatte og at det kunne ha vært farlig.
Hvorfor er dette alvorlig?
Tidligere diplomater og enkelte eksperter sier at dette er alvorlig. Det skyldes flere grunner.
- Det kan skade tilliten mellom USA og andre land.
- Det viser dårlig sikkerhet.
- Andre land kan utnytte informasjonen.
Eksperter tror lederne tok en snarvei for å spare tid. Men det kan gjøre at viktig informasjon kommer på avveie.
– Dette viser at noen av USAs ledere ikke er forsiktige nok, sier sikkerhetsekspert Tom Røseth til NRK.
Trump kritiserte Hillary Clinton veldig mye i 2016 for å ha brukt privat e-post til jobbsaker. Hun var den gang utenriksminister. Clinton hadde sendt og mottatt meldinger utenfor de sikre systemene til regjeringen.
Trump sa at det var uforsvarlig og at Clinton burde låses inne.
Kilder: NRK, New York Times og nyhetsbyrået NTB.