Verden

Afghansk kvinne takker for å ha blitt reddet

En kjent afghansk kvinne takker det britisk Parlamentet for at hun ble reddet. Hun ber også om at må bli reddet.

Bildet er av Shukria Barakzai som snakker med Børge Brende mens hun var afghansk ambassadør i Norge. Foto: Terje Pedersen / NTB
FARE: Shukria Barakzai var i fare da Taliban tok makta i Afghanistan. Hun har vært ambassadør i Norge. Her er hun med Børge Brende som var utenriksminister. Denne uka takket hun Storbritannia for å ha reddet henne fra Taliban.
Publisert Sist oppdatert

Shukria Barakzai har vært politiker i Afghanistan. Hun har også vært ambassadør i Norge. Denne uka har hun holdt en tale om det som hendte da Taliban tok makta i landet. Talen ble holdt for parlamentet i Storbritannia.

Hun takket spesielt Tom Tugendhat. Han er leder for utenrikskomiteen. Han har vært offiser, og vært i Afghanistan under krigen. Hun ba ham om å bidra til at flere blir reddet.

– Dere reddet mitt liv. Moren til sine barn. Datteren til sin mor, sa hun til Tugendhat. Samtidig la hun hånden på hjertet.

For å lese saken må du være abonnent

Get instant access to all content

3 måneder

215,-

KJØP

6 måneder

395,-

KJØP

12 måneder

738,-

KJØP