Verden
Angriper Nato og USAs ambassade
Opprørs-gruppa Taliban har gått til angrep på myndighetene i Afghanistan. Også forsvars-alliansen Nato og USAs ambassade blir angrepet.

Opprørs-gruppa Taliban angriper departementer i Kabul i Afghanistan. I tillegg angripes Natos hovedkvarter og USAs ambassade. Det skriver nyhetsbyrået NTB. Det skal ha vært minst ti store eksplosjoner rundt i byen. I tillegg blir det hørt mye skyting. En politimann er drept av en selvmords-bomber i Kabul, ifølge afghanske politi.
NATO leder den militære styrken ISAF i Afghanistan. Soldater fra Norge og flere land er med i ISAF-styrken. Hoved-kontorene til ISAF blir nå angrepet, skriver NTB.
Mellom 15 og 20 nordmenn jobber vanligvis i ISAF-hovedkvarteret, ifølge Forsvaret. Rundt klokken 12.15 tirsdag sa Forsvaret at de ikke hadde oversikt over situasjonen. Men de har ikke fått beskjed om at noen norske er drept eller skadd. Det skriver avisa Dagbladet.
Frode Andersen er pressevakt i Utenriks-departementet (UD). Han sier at UD prøver å få oversikt over andre nordmenn som er i Kabul. Han vil ikke si hvor mange det er. Så langt har heller ikke UD fått beskjed om at noen nordmenn er skadd.
Det afghanske helse-departementet sier at fire alvorlig skadde folk er bragt til sykehus i byen. Alle de fire er vanlige folk. Det skriver NTB.
Det skal ha vært minst ti større eksplosjoner, skriver den amerikanske avisa New York Times. Flere av eksplosjonene skjedde i området i byen hvor ambassader holder til. New York Times skriver at en liten skolebuss er truffet av en rakett. Vitner forteller at hardt skadde barn ble båret vekk.
Den amerikanske ambassaden i Kabul blir angrepet. Det blir skutt med raketter mot bygget, skriver flere nyhetsbyrå. Ingen av de ansatte på USAs ambassade er skadd, sier ambassadens talsperson, Kerri Hannan til NTB.
Den norske ambassaden i Kabul ligger i Wazir Akbar Khan-distriktet. Det er 10 til 15 minutters kjøretur fra området der skytingen skjer. Bjørn Bekken jobber ved den norske ambassaden. Han sier til avisa Dagbladet at de vet hvor alle de som jobber der, er. De skal være i trygghet.
– Dette er ikke en god situasjon for oss. Skytingen er ikke så langt unna, sier en ansatt ved ambassaden til nettstedet NRK.no.
Taliban har sagt at de har satt igang angrepene. De sier at angrepet er mot departementer, og en bygning hvor politi-etterforskere har kontorer, skriver nyhetsbyrået NTB.
Quentin Sommerville er reporter for den britiske kanalen BBC i Kabul. Han sier det virker som angrepene er godt planagt.
– Det virker som det har vært flere selvmords-bombere med i angrepet, sier Sommerville. Han har hørt skyting rundt i byen i to timer, skriver han på på nettsamfunnet Twitter.
– Et sykehus holder på å flytte pasienter til et annet sted. Ellers er gatene nå helt tomme, skriver han.
Journalist Anders Sømme Hammer er også i Kabul.
– Hundrevis løper og går fort fra butikker og hus. Det er i området hvor ambassadene er i Kabul. Det er mange eksplosjoner. Det er mye skyting. Det skriver han på Twitter.
Klar Tale følger saken.