Verden

«Brexit-valget» er i gang i Storbritannia

Stemmelokalene har åpnet i Storbritannia. Torsdag er tredje valg på ny nasjonal-forsamling på under fem år.

IMOT: Mange briter er imot brexit. Men det spørs om deres side vinner valget torsdag. De konservative ser ut til å lede.
Publisert Sist oppdatert

Rundt 40.000 stemmelokaler er åpnet i Storbritannia. Over 30 millioner briter kommer trolig til å gi sin stemme i valget torsdag.

Statsminister Boris Johnsons konservative parti håper på velgernes tillit. Det trenger de for å kunne ta Storbritannia ut av Den europeiske union (EU) på måten de ønsker. Utmeldingen kalles brexit.

Jeremy Corbyn leder arbeiderpartiet Labour. Han lover å forhandle fram en bedre avtale om brexit. Så vil han at britene skal få stemme over avtalen.

Det er 650 plasser i Underhuset i det britiske Parlamentet. Johnsons parti kan få flertall. Det viser en stor menings-måling før valget.

3.321 kandidater stiller til valg. Bare en tredel av dem er kvinner.

De første målingene på valgdagen kommer rett etter klokka 23 norsk tid.