Eide i FN:
– Det er en skam at grusomhetene fortsetter
Norges utenriksminister talte i FN. Der fikk både Russland og Israel kritikk.

Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
FN fyller 80 år i år. Denne uka møter landene hverandre i FN i New York i USA.
Espen Barth Eide holdt tale i FN natt til fredag norsk tid. Han er Norges utenriksminister.
Eide snakket blant annet om folkeretten.
– Folkeretten må behandles likt
Eide sa at folkeretten må behandles likt overfor land. Han brukte Russland og Israel som eksempel.
– Når vi fordømmer Russlands åpenbare brudd på folkeretten i Ukraina, må vi også tale like tydelig mot Israels brudd på reglene i Palestina, sa Eide til FN.
Han beskrev situasjonen i Gaza som «et levende helvete».
– I nesten to år har vi vært vitne til ekstreme nivåer av død, sult, fordrivelse og lidelse. Det er en skam for menneskeheten at disse grusomhetene fortsetter.
Flere land i Vesten mener at Palestina skal være en egen stat. Flere land har sluttet seg til dette under møtet i FN. Det gjelder både Frankrike, Portugal, Belgia og Malta. Storbritannia, Canada og Australia sa det samme dagen før FN-landene samlet seg.
Landene håper at en løsning med en israelsk og en palestinsk stat kan bidra til fred.
Men å anerkjenne Palestina som egen stat er kun én av delene som skal til for å få på plass to stater, sa Eide.
– Det er mange brikker i dette puslespillet, sa han.
Blant annet må Palestinas styresett og økonomi styrkes. Hamas må bli fredelige. Både Israel og Palestina må få garantier om sikkerhet, sa Eide.
Kritikk mot Russland
Eide kritiserte også Russland for måten de kriger på i Ukraina.
– Russlands invasjon av Ukraina er et åpenbart brudd, sa Eide.
Han viste til at land i FN ikke skal bruke væpnet makt mot andre land.
Eide la til at Ukraina har rett til å forsvare seg mot Russland.
– Norge står sammen med Ukraina i kampen for frihet og uavhengighet. Vi gjør det i solidaritet med det ukrainske folket, men også av respekt for folkeretten.
Vil endre FN
Eide mener også at tiden er moden for endringer i FN. Han vil ha FN skal være mindre og mer effektivt.
– Vi vil ha et FN som er sterkere, men også mindre. Et FN som er mer effektivt.
– Vi trenger et FN som jobber smartere, og ikke bare hardere, sa Espen Barth Eide.