Angrep mot Saudi-Arabia:

Dødelig angrep mot to flyplasser

Flere flyplasser i Saudi-Arabia har blitt angrepet de siste fem dagene. Flere er drept og mange er skadd.

Overvåkingsbilde viser passasjerer som søker dekning i en røykfylt flyplassterminal.
KAOS: Folk legger seg ned. Det brenner på flyplassen i Riyadh. Bildet er fra et overvåkingskamera.
Publisert

Houthiene har angrepet Saudi-Arabia flere ganger. Houthiene er en gruppe som holder til i Jemen. 

Helgens angrep er de dødeligste i landet på over ti år. Til sammen er 14 mennesker drept. Rundt 320 er skadd. 

Flyplasser er mål

Søndag kveld var det et nytt angrep mot en flyplass i Riyadh. Byen er hovedstaden i Saudi-Arabia.

Et missil traff en del av flyplassen. Det førte til brann. Én mann fra Pakistan døde. 11 ble skadd. Også lørdag ble flyplassen truffet av et missil. Da døde 13 personer. Over 300 ble skadd. En av dem som døde, var fra India.

Svart røyk og flammer stiger over terminalbygninger og kjøretøy på Riyadh-flyplassen.
BRANN: Det brenner på flyplassen i Riyadh. Bildet er fra et overvåkingskamera.

Søndag ble også flyplassen i byen Dammam angrepet. Dammam ligger øst i Saudi-Arabia.

Norge ber nordmenn holde seg unna flyplassen i Riyadh. USA, Canada, Tyskland og Spania gir samme råd.

Houthiene står bak

Houthiene sier at de står bak angrepene. De er en gruppe med våpen i Jemen. De styrer store deler av landet. De styrer også Sana, som er landets hovedstad.

Houthiene mener det er lov å angripe flyplasser i Saudi-Arabia. Men de sier at de ikke vil angripe Mekka og Medina. Dette er to byer som er svært viktige for muslimer.

Gruppen sier også at de har angrepet et anlegg for gass og et anlegg som renser olje.

Fotograf tar bilder foran industrielle anlegg ved Khurais-oljefeltet i Saudi-Arabia.
Oljeanlegg i Saudi-Arabia er ofte mål for angrep fra houthiene.

Angrep i Jemen

Saudi-Arabia bomber mål i Jemen. Houthiene sier at et barn ble drept i Sana søndag. De sier også at 91 personer er drept i angrep fra Saudi-Arabia på fem uker.

Krigen mellom USA, Israel og Iran startet 28. februar. Nå er det mye krig og vold i Jemen.

USAs leder Donald Trump kan komme til å hjelpe Saudi-Arabia i krigen mot houthiene. Iran har støttet gruppen i mange år.

Saudi-Arabia prøver også å få slutt på volden. Søndag snakket ledere fra Saudi-Arabia og Iran sammen.

Iran sier at de vil hjelpe Saudi-Arabia og houthiene med å få i gang nye samtaler. Det skriver IRNA.

Kilder: IRNA, NTB, Arab News, AP