Eks-prins Andrew pågrepet på bursdagen

Han er broren til den britiske kongen. Nå har politiet pågrepet ham.

Bildet viser eks-prins Andrew. Foto: Steve Parsons / AP / NTB
PÅGREPET: Politiet har pågrepet eks-prins Andrew. Det melder flere medier. Dette bildet er tatt i 2021.
Publisert Sist oppdatert

Politiet har pågrepet Andrew Mountbatten-Windsor. Han er bror av Storbritannias kong Charles.

Mountbatten-Windsor er best kjent som prins Andrew. Men denne tittelen har han mistet.

Politiet mener at han kan ha brutt regler i offentlig tjeneste.

Politiet skal også ha ransaket boligen hans, skriver britiske medier og NTB. Andrew bor i Norfolk. Han fyller 66 år torsdag.

– Vi har forståelse for den offentlige interessen i denne saken. Vi vil komme med oppdateringer når det passer seg, sier politiet.

Andrew mistet tittelen som prins i fjor. Han har fått problemer for sin kobling til Jeffrey Epstein. Blant annet ble Andrew anklaget for overgrep mot en 17-åring. Saken endte med et forlik.

Nye opplysninger om Epstein har kommet ut den siste tiden. Det har fått følger for mektige folk som var i kontakt med finansmannen. Også flere norske personer er nevnt i dokumentene om Epstein.

Andrew har i tillegg fått nye anklager mot seg. Han skal ha delt sensitive opplysninger med Epstein, blir det hevdet. Det skal ha skjedd mens han jobbet for landet sitt.