Verden

Facebook slettet falske profiler

Facebook har slettet et nettverk av falske profiler i Russland. De tror kontoene skulle påvirke president-valget i USA.

FALSK: Russland har også tidligere forsøkt å påvirke valget i USA gjennom Facebook.
Publisert Sist oppdatert

Det gjelder totalt 13 russiske profiler og to sider. De utga seg for å være journalister. Profilene ble slettet fordi de brøt Facebooks regler om «utenlandsk inngripen».

Nettverket hadde vært rettet mot personer fra den politiske venstre-siden.

Etterforskningen startet etter at FBI fikk et tips. Kontoene var knyttet til en beryktet russisk «trollfabrikk». Den heter Internett Research Agency (IRA). Det sier Nathaniel Gleicher, som er sikkerhets-sjef i Facebook.

– De hadde jobbet mye med å skape fiktive personer, i et forsøk på å få kontoene til å se så ekte ut som mulig. Det sa Gleicher i et møte med journaliser.

Kontoene formidlet informasjon om rasisme og rettferdighet i USA og Storbritannia, og om politikk i EU og NATO. De tok opp forbrytelser innen krig og korrupsjon. Også spørsmål og klima og miljø var de opptatt av.

Gleicher sier at russiske nett-troll har blitt flinkere til å skjule hvem de er. Men at de samtidig ikke når ut til så mange følgere som før.