I oktober styrtet et fly i Indonesia. 189 mennesker døde. Ulykken kunne vært unngått, mener det indonesiske luftfarts-tilsynet. De har gransket ulykken.
Selskapet Lion Air eide flyet. Det var nesten helt nytt.
Flyet rakk bare å være i luften i 13 minutter. Så styrtet flyet. Styrten skjedde utenfor øya Java i Indonesia. Det skjedde 29. oktober.
Flyet hadde hatt teknisk problemer tidligere. Det burde ha blitt stående på bakken. Men piloten valgte å fortsette, sa Nurcahyo Utomo. Han er sjef for luftfarts-tilsynet.
Han utalte seg om rapporten på en pressekonferanse.
– Flyet skulle aldri ha tatt av fra Jakarta, sa Utomo.
Mye tyder på at et datastyrt system i flyet skapte problemer. Systemet skulle hindre at flyets nese pekte oppover. Men feilen i systemet tvang flyet ned.
Dette skal ha gjort at pilotene til slutt mistet kontroll over flyet.
Selskapet Lion Air må jobbe for å bedre sikkerheten, mener luftfarts-tilsynet.
Det var flere feil på flyet som styrtet. Men Lion Air klarte ikke å reparere feilen. Likevel fortsatte selskapet å bruke flyet.
Rapporten gir ikke den endelige forklaringen på hvorfor flyet styrtet.
Blant annet har etterforskerne fortsatt ikke fått tak i opptakene fra kabinen. De kan gi flere svar på hva pilotene gjorde før flyet styrtet.
Den endelige rapporten om flystyrten kommer neste år.