Skogbrann i Kroatia:
– Hotellet ble omringet av flammer
En kraftig skogbrann har brutt ut i turistbyen Omiš i Kroatia. Over 1000 er evakuert.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
I løpet av natten har en voldsom skogbrann spredt seg rundt byen Omiš i Kroatia. Den ligger omtrent 2.5 mil fra hovedstaden Split. Mange turister er i både Omiš og Split.
Over 1000 folk er evakuert. Det er både folk som bor der, og folk som er på ferie. Nordmenn er blant dem. Det melder nyhetsbyrået NTB.
Så langt har 36 personer trengt helsehjelp på grunn av brannen. De fleste av dem har brannskader. Andre har pustet inn farlig røyk. 14 er lagt inn på sykehus, og syv av dem er kritisk skadd.
Brannen brøt ut torsdag kveld. På grunn av sterk vind har den allerede spredt seg kraftig. Den startet i skogen, men har spredt seg til områder med boliger og hoteller.
– Det gikk veldig fort. Hotellet ble omringet av flammer.
Det sier norske Martin Rikstad til avisa VG. Han er en av omtrent 100 nordmenn som er i Kroatia nå. Han og barna hans ble evakuert til Split.
– Vi har det etter omstendighetene bra. Vi har bare mistet pass, penger og bagasje. Det er andre her som er i full gråt fordi husene deres har brent ned, sier han.
Byen Omiš ligger i regionen Lokva Rogoznica. Over 200 lokale brannfolk fra regionen jobber med å få kontroll på brannen, ifølge NTB. De har bedt om hjelp fra andre regioner. Fire brannfly ble gjort klare til å hjelpe om det trengs.