Hva skjer med regnskogen?
I 2024 mistet verden mer regnskog enn noen gang tidligere. Klimaendringer, tørke og brann er verstingene.
ULOVLIG: I denne regnskogen i Brasil har noen startet en ulovlig utgraving. Området tilhører urfolket Yanomami.
Edmar Barros / Associated Press / NTB
67 000 kvadratkilometer med regnskog gikk tapt i fjor. Det er like stort som hele landet Panama. Hvert minutt ble det ødelagt områder tilsvarende 18 fotballbaner i regnskoger – det dobbelte av året før.
Disse tallene kommer fra World Resources Institute (WRI). Onsdag kom de med rapporten sin for 2024. Den måler hvor mye regnskog som har blitt ødelagt i løpet av det siste året.
– Disse tallene må være en vekker for verdens land. Vi kan ikke nå klimamålene uten å bevare regnskogen, sier Andreas Bjelland Eriksen til nyhetsbyrået NTB. Han er minister for klima- og miljø.