Spenning før Nato-toppmøtes siste dag:

Hva vil Donald Trump si?

Onsdag holder Donald Trump sin tale for Nato-landene. Flere av de europeiske lederne er spente på hva USAs president kommer til å si. 

Jonas Gahr Støre står i en heis sammen med flere menn på Nato-toppmøtet i Ankara.
MØTE: Norges Statsminister Jonas Gahr Støre på Nato-toppmøtet i Ankara tirsdag.
Publisert

Denne uken er det Nato-toppmøte. Der møtes lederne fra Natos 32 medlemsland. Også enkelte utenriksministere og forsvarsministere er med.  

De snakker blant annet om:

  • Sikkerhet.

  • Forsvar.

  • Hvordan landene skal samarbeide hvis det blir krig eller kriser.

  • Støtte til Ukraina.

  • At Europa skal ta mer ansvar for å forsvare seg selv.

Tirsdag kom USAs president Donald Trump til Ankara i Tyrkia, der møtet er. Da han landet, ble han møtt av Tyrkias president Recep Tayyip Erdoğan.

Onsdag er siste dag av møtet. Flere er spente på hvordan det ender. 

Hva er Nato?

  • Nato er en forsvarsallianse med 32 land. 

  • Nato står for NorthAtlantic Treaty Organization.

  • Landene lover å hjelpe hverandre hvis ett av dem blir angrepet. 

  • Lederne møtes på Nato-toppmøte for å bestemme hvordan de skal samarbeide framover. Det kan blant annet være avgjørelser om sikkerhet og forsvar. 

Urolige Nato-land

Det siste året har vært vanskelig for Nato. 

Trump har kritisert flere av de andre medlemslandene. Han har også truet med å ta kontroll over Grønland. Derfor er mange usikre på hva han vil gjøre videre. 

Flere medier skriver at Nato vurderer å avlyse toppmøtet neste år. De er bekymret for mer uro rundt Trump. 

Mener USA betaler for mye

Trump sier at USA bruker for mye penger på Nato. USA er det landet som bruker klart mest penger. 

Han mener de europeiske landene og Canada må betale mer for sitt eget forsvar. 

De siste årene har mange Nato-land økt forsvarsbudsjettene sine. Likevel mener Trump at USA fortsatt tar en for stor del av regningen. 

Flere europeiske land frykter at Trump vil kreve at de kjøper flere våpen fra USA. De er redde for at han vil kritisere land som velger andre løsninger. 

Iran er ikke tema

Onsdag kom det meldinger om at USA har angrepet Iran. Iran har svart med at de lover å angripe tilbake. 

Trump ønsker mer støtte fra Nato-landene. Han vil at de skal bidra mer i konflikten med Iran. 

Jonas Gahr Støre sier at Iran ikke blir nevnt i slutterklæringen fra møtet. Støre er Norges statsminister. 

– Det ser ikke ut til at Nato skal spille en rolle der, sa Støre.

Onsdag holder Trump sin tale på Nato-toppmøtet. Da blir det klart hvilke budskap han vil komme med.

Kilder: Nyhetsbyrået NTB og Reuters.