Verden

– Hvalfangere senket båten

Båten Ady Gil er blitt senket. Den tilhørte miljø-organisasjonen Sea Sheperd.

SENKET: Båten Ady Gil er en topp moderne båt. Den ble brukt av organisasjonen Sea Sheperd. De kjemper mot hvalfangst.
Publisert Sist oppdatert

Japanske hvalfangere har senket båten Ady Gil. Det skjedde i Sørishavet onsdag. Ady Gil er en hurtiggående båt. Den tilhørte miljø-organisasjonen Sea Shepherd. De kjemper mot hvalfangst.

Uten forvarlel ble Ady Gil påkjørt og delt i to. Det var den japanske hvalfangstskuta Shon Maru 2 som kjørte den i senk, ifølge Sea Sheperd.

– Shon Maru 2 kjørte den rett i senk. De kjørte gjennom den og tok med seg en del av skroget, forteller Jeff Hansen til nyhetsbyrået AP. Hansen er leder for Sea Sheperds avdeling i Australia.

Ady Gil lette etter hvalfangstskip utenfor Antarktis. De jaget etter hvalfangerne i flere dager. Det var seks personer om bord i Ady Gil. De hadde kastet stinkbomber mot de japanske hvalfangerne rett før de ble rent i senk. Alle seks ombord er blitt reddet, ifølge Sea Sheperd.

Ady Gil har seilt jorden rundt raskere enn noe annet fartøy. Den omtales som en futuristisk båt, en båt fra fremtiden. Skroget er av laget av ultralett karbon og kevlar. Det skriver nyhetsbyrået NTB.

– Båten synker og sjansene for å berge den er små, opplyser Sea Sheperd.

Skipet kostet mer enn elleve millioner kroner.