Kritiserer Europa og krever Grønland
I talen i Davos kritiserte Donald Trump både Europa og Nato. Han gjentok kravet om at USA må ha Grønland.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
– Jeg elsker Europa og vil gjerne se Europa gjøre det bra. Men mye går feil vei i Europa, sier USA sin president Donald Trump under Verdens økonomiske forum.
Men mye av talen bruker han på å kritisere Europa og Nato.
Og å gjenta at USA trenger Grønland.
Skryter av økonomien i USA
Trump brukte i tillegg tid på å si at det går veldig bra med økonomien i USA.
– USA er verdens økonomiske motor, sa Trump i talen. Han sier han tok over en krise fra Biden. Nå hevder Trump å ha ledet USA inn i en tid med strålende økonomi.
Også Venezuela var tema. I starten av januar bortførte USA landets leder.
Venezuela kommer til å tjene mer de neste seks månedene enn de har gjort på 20 år, hevdet Trump. Det skriver NTB.
Trump er i Europa
Onsdag talte Donald Trump i Davos i Sveits. Anledningen var Verdens økonomiske forum.
Det siste tiden har det vært svært spent mellom USAs president og land i Europa. Årsaken er Trumps krav om å få overta Grønland fra Danmark.
Flere land sendte militære personer til øya, og Trump vil nå straffe disse landene økonomisk.
Norge er ett av landene.
Mange er derfor spente på hva Trump kommer til å si i løpet av onsdag og torsdag.
«Dumme folk»
Europa snudde ryggen til alt som gjør nasjoner rike, mektige og sterke, hevdet han i talen sin. Det skriver NRK.no.
– Mange deler av verden blir ødelagt. Lederne forstår ikke hva som skjer, sa han.
Trump mener at både fornybar energi og innvandring har gjort stor skade på Europa. Selv har han kastet ut mange innvandrere fra USA.
Han nevnte også andre ting han mener Europa gjør feil. Blant annet det å flytte industri til andre land og å bruke vindmøller for å lage energi.
Presidenten hevdet at de som kjøper vindturbiner laget i Kina, er «dumme folk».
– Utakknemlige
I talen nevnte Trump etter hvert Grønland og at USA må ha øya. Bare USA kan sørge for sikkerheten, ikke Danmark, ifølge Trump. Og han kalte Danmark for utakknemlige. Trump vil ha raske forhandlinger.
– Vi har faktisk satt opp baser på Grønland for Danmark. Vi har kjempet for Danmark. Det er bare USA som kan beskytte Grønland, hevdet Trump i sin tale i Davos.
Han snakket også om hvordan USA kjempet for å redde Danmark under andre verdenskrig.
– Etter krigen ga vi Grønland tilbake til Danmark. Så dumme vi var, som gjorde det, sa presidenten.
– Hvor utakknemlige de er nå, la han til.
Vil ikke bruke makt
Videre retter han kritikk mot Nato. Han hevder at i mange år har USA betalt for Nato så godt som alene, og at USA aldri har fått noe tilbake for det.
– Vi vil trolig ikke få noe hvis jeg ikke velger å bruke overdreven styrke og makt. Og da ville vi ærlig talt vært ustoppelige. Men jeg vil ikke gjør det, sa presidenten.
– Alt USA ber bare om én liten ting i gjengjeld: Grønland.
– Dette er løgn og ille. At Trump gjentar budskapet om at de trenger Grønland, skaper dårlig stemning i Davos. Trump er i ferd med å ødelegge Nato. Det sier USA-ekspert Eirik Løkke.
Samtidig sier USA-ekspert Hilmar Mjelde at han tror Europa trekker et lettelsens pust.