Libanon slutter med dødsstraff
Libanon blir det første arabiske landet til å avskaffe dødsstraff.
Meld deg på nyhetsbrev fra Klar Tale.
Tirsdag har nasjonalforsamlingen i Libanon stemt over om landet skal slutte å dømme folk til døden. Det stemte de ja til.
Ifølge nyhetsbyrået NTB var det kun de fra den Hizbollah som stemte nei til å slutte med dødsstraff. Det er en militant politisk gruppe i Libanon. De får støtte av Iran.
Libanon blir det første arabiske landet til å avskaffe dødsstraff.
I steden for å bli dømt til døden skal de som begår de mest alvorlige lovbruddene bli straffet med fengsel for resten av livet og tungt arbeid. Hva arbeidet går ut på er uklart.
Ingen har blitt henrettet i Libanon siden 2004. Flere har blitt dømt til døden, men dommen har siden blitt endret.
Folk som kjemper for menneskerettigheter er glade for at valget til Libanon.
– Dødsstraff er brutalt og endelig. Det er preget av tilfeldigheter, fordommer og feil.
Det sier Ramzi Kaiss i Human Rights Watch.
Politikere i Libanon snakker også om en ny lov om amnesti. Det vil bety at flere som har deltatt i militante grupper eller har begått lovbrudd med narkotika kan få mindre straff.